Seyyar maskematik yaygınlaştırılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tıbbi maskeye ücretsiz erişimi kolaylaştırmak için metro istasyonlarına yerleştirdiği maskematiklerin ardından, metronun olmadığı yerlerde de aynı uygulamayı başlattı. Seyyar maskematikler istenen her yere kurulabilecek.

Seyyar maskematik yaygınlaştırılıyor
14 Mayıs 2020 Perşembe 17:09

banner255

Korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi maske dağıtımını yaygınlaştırdı. Metro istasyonlarının ardından nüfus hareketinin yoğun olduğu noktalara da seyyar maskematikler yerleştirilmeye başlandı.

İlki Buca’nın Şirinyer İZBAN durağının yanındaki parka kurulan seyyar maskematikten yolcular, İzmirim kartını göstererek 5’li maske paketleri alabiliyor.

‘MASKELER HEM ULAŞILMAZ HEM DE PAHALIYDI’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin 19 noktasında maskematiklerin bulunduğunu hatırlatarak, bu uygulamayla yurttaşların ücret ödemeden steril maskelere ulaştığına dikkat çekti. Seyyar maskematikleri daha da yaygınlaştıracaklarını belirten Soyer, Buca’nın ardından iki farklı noktada daha gelecek hafta içerisinde seyyar maskematiklerin devreye gireceğini duyurdu. Soyer, “Bunun güzelliği her yerde, dağ başında bile kullanılabiliyor olması. Elektrik olmayan yerde jeneratör ile çalışıyor. Her yerde vatandaşa hizmet götürebileceğimiz pratikliğe erişmiş olduk. Bu çok kıymetli. Bizim bulduğumuz bu yöntemle vatandaşa maskeyi kolaylıkla ulaştırmış oluyoruz. Devam edeceğiz” dedi.

Buldukları bu çözümle yurttaşların maskeye ulaşma konusunda zaman zaman yaşadığı sorunları aştıklarını kaydeden Soyer, şunları söyledi: “Maskeler hem ulaşılmaz bir durumda hem de gerçekten pahalıydı. Vatandaş dışarı çıkmak zorunda kaldığında günde iki üç tane takmak zorunda kalabiliyor. Belediyemizin bu hizmetinin değerini bulduğunu düşünüyorum. Vatandaşın nezdinde de karşılığını bulduğunu görüyorum ve bununla iftihar ediyorum. Emek veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

‘MASKE ALMAKTA ZORLANIYORDUK’

İzmirim kartını göstererek maske alan yolculardan Saadet Karaçalı, “Biz maske alma konusunda zorlanıyorduk. Ben belediyeye maske ve eldiven dağıtmaları için talepte de bulunmuştum. Çok iyi oldu. Bu şekilde haftada bir kere maskemizi alırsak çok rahat ederiz” dedi.

Fikret Kara belediyeyi bu hizmetinden dolayı teşekkür ederek, uygulamanın kent genelinde yaygınlaştırılmasını istedi. Seyyar maskematiği kullanan Abdullah Alsaç ise “Çok güzel bir çalışma. Böyle bir sosyal olayda aktif oldukları için Tunç Soyer başkanımıza teşekkür ediyoruz. Böyle çalışmaları herkesten bekliyoruz” dedi. Abdullah Özhan “Daha önce maske bulmakta zorlanıyorduk. Eczanelere gidiyorduk, olmadığını söyleyip vermiyorlardı. Ben haftada bir kere maske alıyorum. Çok işime yarıyor” diye konuştu.

İki seyyar maskematik önümüzdeki günlerde Gaziemir ve Çiğli’de halkın yoğun olarak kullandığı yerlere koyulacak. Şimdiye dek İzmir’in 19 noktasında bulunan maskematiklerden 1 milyon 800 bin maske dağıtılmıştı.


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.