SES eski Şube Eşbaşkanı tutuklandı

SES Diyarbakır eski Şube Eşbaşkanı Recep Oruç, DTK soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldığı adliyede tutuklandı. 

SES eski Şube Eşbaşkanı tutuklandı
21 Temmuz 2020 Salı 09:46

banner255

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır eski Şube Eşbaşkanı Recep Oruç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) dönük yürüttüğü soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı. Dün Diyarbakır Adliyesi’ne giderek savcılığa ifade veren Oruç, tutuklanma talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Burada ifadesi alınan Oruç, DTK çalışmaları gerekçe gösterilerek, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanarak, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 

SES’TEN TEPKİ

SES Diyarbakır Şubesi de sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla, Oruç’un tutuklanmasına tepki gösterdi. Paylaşımda, “Önceki dönem şube eşbaşkanımız Recep Oruç, hakkındaki bir soruşturmadan dolayı bugün ifade vermeye gittikten sonra tutuklandı. İktidar kendine muhalif olan herkesi bir şekilde sindirmeye çalışıyor. Biz bu hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz. Recep arkadaşımızı derhal serbest bırakın” denildi. 

SORUŞTUMADA 23 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın DTK’ye dönük yürüttüğü soruşturma kapsamında 26 Haziran’da yapılan ev baskınlarında 45 kişi gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen 45 kişiden 23’ü tutuklanmıştı.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.