Sedef Kabaş hakkında tahliye kararı

Kabaş hakkında 2 yıl 4 ay hapis cezası verilip, tahliyesine karar verildi. Kabaş'ın Soylu'ya ve Karaismailoğlu'na hakaret suçundan da beraatına karar verildi.

Sedef Kabaş hakkında tahliye kararı
11 Mart 2022 Cuma 13:47

Gazeteci Sedef Kabaş, TELE1’de katıldığı televizyon programında yaptığı konuşmanın ardından 21 Ocak gecesi evinden gözaltına alınarak ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklanmıştı. 22 Ocak'tan beri tutuklu bulunan Kabaş'ın duruşması İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. 

‘MEVCUT İKTİDARIN BANA VE BİZE YAŞATTIKLARINA GERÇEKLERİ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Cumhuriyet'in aktardığı haberde kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Kabaş'ın savunmasına geçildi. Kabaş'ın savunması şu şekilde:

"Mevcut iktidarın bana ve bize yaşattıklarına gerçekleri söylemeye devam edeceğim. Yurtdışında aldığım eğitimlerden sonra kendi isteğiyle yurda dönmüş bir gazeteciyim. Hakkımda açılmış tek bir dava yoktur. Gazeteci olmak dışında bir eğitmen olarak öğrenciler yetiştirdim, konferanslar vermiş, danışmanlık yapmış biriyim. Geçtiğimiz yıllarda başka bir konuşmam AKP'liler tarafından montajlanarak yayınlanmıştır. Konuşmamın içeriği kasıtlı bir şekilde çarpıtılmış ve kamuoyuna izletilmiştir. Gobbels yöntemlerini eleştirdiğim konuşmam gobbels yöntemleriyle hedef gösterilmiştir.Merak ediyorum acaba hukuk karşısında hakkımı aramak bu husumetin sebebi midir?Bu kişiler şimdi de atasözünden hakaret çıkarıp cezalandırılmamı istiyorlar” ifadelerini kullandı.

‘CUMHURBAŞKANINA HAKARET ETMEDİM’

Kabaş, “Ben bugün IŞİD üyesi olup, emniyetin canlı bomba listesinde olsaydım serbest olacaktım, uyuşturucu ticareti yapsaydım rahat rahat dolaşacaktım. Öcalan’la görüşüp mektubunu okusaydım görüşleri referans alınan bir akademisyen olacaktım, Fethullah ile fotoğraf çektirseydim gözde bir bakan olacaktım. Otele çöküp, devlet ihalelerine çökseydim millete ana avrat küfretseydim suçlu olmayacaktım. Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, etmem, edilmesini de onaylamam” dedi.

‘POLİSLER GÖZALTINA ALDI AMA ÇAĞIRSALARDI GİDERDİM’

İktidarı gerekirse en ağır şekilde eleştiririm ve takdir edersiniz ki bunlar ifade özgürlüğü kapsamındadır ve bir gazetecinin görevi olduğunu belirten Kabaş, “Hakaret kastım olsa sözün orjinalini kullanırdım. Uğur Dündar da tereddütsüz müdahale ederdi. İzleyicilerden de bu yorumda ikaz, uyarı, eleştiri yapan olmadı. Hatta 6 gün boyunca RTÜK'ten de ses çıkmadı. Takvim gazetesi manşetten beni açıkça hedef göstererek ilk kurşun atıldı. Polisler gözaltına aldı ama çağırsalardı giderdim” ifadelerini kullandı.

‘HÜKÜM ÇOKTAN VERİLMİŞTİ’

Kabaş konuşmasına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı insan hakları eylem bildirgesine göre insanlar artık gece yarısı gözaltına alınmayacaktı. Söz başka eylem başka… Koro halinde bakanlar, RTÜK Başkanı, AKP'liler beni suçlu ilan etti, mahkeme kararını beklemeye gerek yoktu, hüküm çoktan verilmişti. Gencecik bir savcıya ifade verdikten sonra epey bekletildik, insan ister istemez düşünüyor acaba göklerden gelen bir emir mi var diye... Ortada kaçacak bir kadın yoktu, adresim sabitti, yıllardır iktidar sahiplerinin şikayetiyle yargılanmıştım. Yatarı belki birkaç saat olan bir suçtan hapis yatırdılar. 49 gün sonra sizin karşınıza çıktım. Nasıl bir suç işlemiş olabilirim ki 13 yıla yakın hapis yatmamı talep ediyorlar. Bunların hepsi eleştiri, hakaret olarak kabul edilemez. Aksi halkın haber alma hakkını gasp etmek anlamına gelir.

‘DÜNYANIN HİÇBİR HUKUK DEVLETİNDE YAŞANMAYACAKLARI YAŞATTILAR BANA’

Bunları Anayasamız ve AİHM diyor... Dünyanın hiçbir hukuk devletinde yaşanmayacakları yaşattılar bana... Sözü ve kalemi dışında gücü olmayan bir kadına iktidarın gücünü kullanarak saldırdılar. Bunca saldırının öfkenin karşısında yüce Türk adaletine sığınıyorum. Sizce bir atasözünden zorlama bir şekilde hakaret suçu çıkaranların hakaret sicilinin bu kadar kalabalık olması garip değil mi? Hakaret edenlere “iyi bir ivme yakaladık” diyenlerin yaptığı suça teşvik değil midir? Bir atasözü üzerinden bir gazetecinin sürekli hedef gösterilmesi gerçeklerin kamuoyuyla buluşmasını engellemek değil midir? Bir gazetecinin karşısına çıkmadan suçlu ilan edilmesi, siyasi erki elinde tutanlar tarafından yapılması hukuka bir hakaret değil midir? İddia edilen suçları kesinlikle kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliye edilmeyi talep ediyorum."

Kabaş'ın savunmasının ardından avukatı Uğur Poyraz, müştekilerin avukatlarının salonda bulunması üzerine “Neden salondalar, beyanlarının alınmasını istiyoruz” dedi. Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarından Ferah Yıldız, "Siz mi biliyorsunuz?" diyerek karşılık verdi.

'ERDOĞAN'IN KARŞISINDA DURACAK BİR HAKİM VAR MIDIR'

Avukat Uğur Poyraz, "Bu ülkede Tayyip Erdoğan'ın karşısında duracak bir hakim var mıdır?" diyerek "Bu kararı verecek hakimin sürülmeyi göze alması gerekir. Ülkede hukuk olmayınca matufiyet şartı mı anlatıyorsun diyebilirsiniz. Bu dava burada bitmeyecek. Hukuk yollarını tükettikten sonra AİHM’e de başvuracağız. Ben hiç güce tapmadım, sizin de güce tapmamanızı temenni ederim" ifadelerini kullandı.

Kabaş'ın avukatı Kerem Altıparmak da, "Cumhurbaşkanı' nın avukatı müvekkilinin buraya gelmeyeceğini söyleyerek açıkça ayrıcalık istiyor" dedi. Altıparmak, zarar gören kişilerim gelip mahkeme salonunda şikayetlerini anlatması gerektiğini söyledi.

SAVCI TUTUKLULUĞUN DEVAMINI TALEP ETTİ

Savcı, mütaalasında hem ‘Cumhurbaşkanına hakaret' hem de ‘Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret' suçlamalarından tutukluluğun devam etmesini talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun avukatları da Kabaş'ın en üst sınırdan cezalandırılmalarını istedi. Duruşmaya 15 dakikalık ara verildi.

TAHLİYE KARARI GELDİ

Gazeteci Sedef Kabaş, ilk duruşmada "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılarak, tahliyesine karar verildi. Kabaş'ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na hakaret suçundan da beraatına karar verildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.