Sedat Ergin: HDP’yi kapatma davası Batı ile ilişkilerde sıkıntı yaratmaya aday

'Önümüzdeki hafta düzenlenecek AB zirvesi son durumun etkilerinin ölçülmesi bakımından önemli bir sınav olacaktır.'

Sedat Ergin: HDP’yi kapatma davası Batı ile ilişkilerde sıkıntı yaratmaya aday
20 Mart 2021 Cumartesi 10:34

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP'ye kapatma davasının açılması hakkında Türkiye ile Batı'nın ilişkilerine dair bir yazı kaleme aldı. 

Ergin "Önce hakkındaki fezlekenin TBMM’de okunmasıyla HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP hakkında kapatma davası açması hamleleri, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde hem Avrupa hem de ABD, daha doğrusu genelde Batı dünyası ile ilişkilerinde sıkıntı yaratmaya aday görünüyor." diye yazdı.

Avrupa Birliği'nin (AB) gelecek haftaki toplantısına dikkat çeken Ergin "Bu zirvenin önemli gündem maddelerinden biri de Türkiye dosyası olacak." yorumunda bulundu.

Ergin'in Hürriyet'te yayımlanan bugünkü yazısının bir kısmı şöyle:

Bu durumda Türkiye’nin insan hakları ve demokrasi başlıklarında Batı dünyasında zaten sorunlu olan algısının HDP davası nedeniyle birlikte ek bir basıncın altına girmesi muhtemeldir.

Önümüzdeki hafta düzenlenecek AB zirvesi son durumun etkilerinin ölçülmesi bakımından önemli bir sınav olacaktır. Bundan önceki ekim ve aralık zirvelerinde alınan kararların Türkiye ile ilgili bölümlerinde demokrasi ve insan hakları konularına herhangi bir şekilde değinilmemiş, daha çok Doğu Akdeniz meseleleri ön plana çıkmıştı.

Son gelişmelerin ışığında insan hakları başlığının önümüzdeki cuma günü “olumlu gündem” vurgusunun yer alması beklenen AB Zirvesi kararlarında bir şekilde yer bulup bulmayacağı şimdiden kritik bir soruya dönüşmüştür.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.