Sayıştay tespit etti: Şartnameleri aynı olan ihalelerde 3-4 kat fiyat farkı var

MEB’in denetim raporunda, teknik şartnameleri aynı olan ihalelerdeki bazı kalemlerde, yaklaşık maliyet ve ihale fiyatlarında yaklaşık 3-4 kat fiyat farkı tespit edildi.

Sayıştay tespit etti: Şartnameleri aynı olan ihalelerde 3-4 kat fiyat farkı var
30 Eylül 2021 Perşembe 09:52

banner255

Sayıştay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2020 yılı denetim raporunu yayımladı. Raporda, çok sayıda usulsüzlük ve eksiklik yer aldı. Buna göre, teknik şartnameleri bire bir aynı olan mart ve temmuz ayında yapılan kırtasiye setleri alım ihalelerindeki bazı kalemlerde, yaklaşık maliyet ve ihale fiyatlarında yaklaşık 3-4 kat fiyat farkı tespit edildi.

Cumhuriyet’in haberine göre raporda öne çıkan bulgular şöyle:

ŞARTLARI TAŞIMAYAN PERSONEL İLÇE MİLLİ EĞİTİME ATANMIŞ

2020’de 49 personel, asaleten atanabilme için en az iki yıl şube müdürü olarak görev yapmış olma şartını taşımadıkları halde ilçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarında görevlendirildi. MEB, bu durumu ‘insan kaynağı yetersizliğinin getirdiği zorunluluklar’ gerekçesiyle savundu. Sayıştay ise söz konusu ‘zaruriyetin’, mevzuatın dışına çıkılmasının gerekçesi olamayacağını vurguladı. 17 ilçe milli eğitim müdürü hakkında yazılı veya yazılı ve sözlü sınavı kazanarak eğitim kurumu müdürlüğüne atandığına dair bilgi ve belgeler valiliklerden temin edilemedi.

İLGİSİSİZ FİRMALARDAN İHALE ALINMIŞ

Gerekli şartlar oluşmadığı halde bazı yapım işlerinde pazarlık usulü ihaleler yapıldı. Bu ihalelerde rekabetin yeterince sağlanamaması nedeniyle ihale/sözleşme bedeli, işlerin yaklaşık maliyetine çok yakın gerçekleşti. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan üç ihalenin onay belgelerinde herhangi bir hukuki gerekçelendirme yer almadı.

Temizlik ve kırtasiye malzemeleri üreten ve pazarlayan firmalar yerine yolcu taşımacılığı, filo kiralama, ilaç ve tıbbi cihaz, bilişim ve yazılım gibi ilgisiz alanlarında faaliyet gösteren firmalardan, hem yaklaşık maliyetin hesaplanmasına esas piyasa araştırması yapıldığı hem de ihaleye davet edilerek alımlar yapıldı. 

1 AYLIK ŞİRKET İHALEYE DAVET EDİLMİŞ

Bazı firmalar, ihale tarihinden yaklaşık bir ay önce kuruldu. Bu firmaların hangi özelliklerinden dolayı ihaleye davet edildiği konusunda herhangi bir gerekçe ileri sürülemedi.

ŞARTLARI BİRE BİR AYNI OLAN İHALELERDE 4 KAT FİYAT FARKI

Teknik şartnameleri bire bir aynı olan mart ve temmuz ayında yapılan kırtasiye setleri alım ihalelerindeki bazı kalemlerde, yaklaşık maliyet ve ihale fiyatlarında yaklaşık 3-4 kat fiyat farkı tespit edildi. Hem yaklaşık maliyet hem ihale fiyatlarının gerçek piyasa fiyatlarını yansıtmadığı görüldü.

MEB eğitim kurumları ile dağıtım şirketleri arasında imzalanan doğal gaz kullanım sözleşmeleri kapsamında 2018-2020 arasında toplam 94 milyon 44 bin lira tutarında doğal gaz güvence bedeli ödendi. Ancak, MEB eğitim kurumlarından doğal gaz güvence bedeli alınmaması gerekiyor.

Sigorta iş ve işlemlerine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan toplam 4 milyon 921 bin liralık idari para cezası bakanlık bütçesinden ödendi ancak ilgililere rücu edilmedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.