Sayıştay'dan faaliyetleri gizlenen kamu idarelerine ilişkin tespit: Hesap verme sorumluluğu engelleniyor

Kanunlar gereği, yardım yaptıkları kurumların faaliyetlerine yönelik bilgi vermesi gereken kamu idareleri, kanunu yok sayan uygulamalara imza attı. Sayıştay, 'sorumluluk' uyarısı yaptı.

Sayıştay'dan faaliyetleri gizlenen kamu idarelerine ilişkin tespit: Hesap verme sorumluluğu engelleniyor
13 Aralık 2021 Pazartesi 09:13

banner255

AKP iktidarı döneminde devlete hâkim olan kuralsızlık ve hesap vermemezlik, kamu idarelerine yönelik mali denetimlerin sonuç raporuyla ortaya konuldu. Denetlenen 327 kamu idaresinden 219’unun mali tablolarını açıklamadığı, bütçe hedefleri tutmamasına rağmen hesap dahi verilmediği öğrenildi.

İşlevsizleştirildiği eleştirileri yapılan Sayıştay’ın mali denetimlerde yaşadığı güçlükler, genel değerlendirme raporlarıyla bir kez daha gözler önüne serildi. Kamudaki sansürü de ortaya koyan raporlara göre, kamu idarelerinin büyük faaliyet raporlarında temel mali tablolara yer verilmezken, yardım yapılan vakıf ve dernekler de açıklanmadı.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre 2020 denetimleri kapsamında mali raporları mercek altına alınan 327 kamu idaresinden 219’unun faaliyet raporunda temel mali tablolara yer verilmediği görüldü. Mali raporlarını kamuoyu ile paylaşmayan kamu idarelerinden 24’ünün genel bütçeli idare, 68’inin üniversite, 18’inin özel bütçeli idare, ikisinin sosyal güvenlik kurumu, 101’inin ise belediye olduğu bildirildi.

KAMU İDARELERİ YARDIM YAPTIĞI VAKIF VE DERNEKLERE DAİR BİLGİLERİ GİZLEDİ

Kanunlar gereği, yardım yaptıkları birlik, kurum ve kuruluşların faaliyetlerine yönelik bilgi vermesi gereken kamu idareleri, kanunu yok sayan uygulamalara imza attı. İncelemelere göre, 121 kamu idaresi yardım yaptığı vakıf ve derneklere yönelik bilgileri kamuoyundan gizlerken, bu idarelerden 86’sını belediyelerin oluşturduğu belirtildi.

SAYIŞTAY: KAMUYA HESAP VERME SORUMLULUĞU ENGELLENİYOR

Kamu idarelerinin yüzde 42’si, faaliyet raporlarında varlık ve yükümlülüklerinin açıklamalarına yer vermedi. Faaliyet raporlarının, “Kamuya hesap verme sorumluluğu” ile hazırlandığının altını çizen Sayıştay, idarelerin mevzuata aykırı uygulamaları nedeniyle bu sorumluluğun yerine getirilmesinin engellendiğini vurguladı.

BÜTÇE HEDEFLERİ TUTMADI, HESAP BİLE VERİLMEDİ

Kamu idarelerinin mevzuata aykırı uygulamaları bunlarla da sınırlı kalmadı. İdarelerden 229’unun bütçe hedef ve gerçekleşmeleri arasında sapma olduğu ancak faaliyet raporlarında sapmanın nedenleri hakkında bilgi verilmediği belirlendi.

FAALİYET RAPORLARINA YANSITILMADI

Çok sayıda kamu idaresi, özel ödeneklerine yönelik detayları da kamuoyu ile paylaşmadı. Denetlenen 107 kamu idaresinin, bütçe ile tahsis edilen ödeneklerin dışında kullanımına tahsis edilen özel ödenek, dış proje kredisi veya bağış ve yardım gibi kaynakları faaliyet raporunda göstermedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.