'Sarayın uçakları' sorusuna bakanlıktan yanıt: Cumhurbaşkanlığı uhdesinde

Öztunç'un Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na sunduğu önergeye, 'Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı uhdesinde bulunmaktadır' yanıtı verildi.

'Sarayın uçakları' sorusuna bakanlıktan yanıt: Cumhurbaşkanlığı uhdesinde
16 Mart 2021 Salı 13:36

banner255

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un 2016 yılında devletin VIP filosuna dahil edilen Kanada Bombardier yapımı Global Express 850 model uçakla ilgili soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ‘Cumhurbaşkanlığının uhdesinde’ diyerek yanıt vermedi. Öztunç, “Sarayın uçaklarını sorgulamak dahi bunları rahatsız ediyor ve cevap vermekten kaçıyorlar” dedi.

Öztunç, 2016 yılında devlet VIP filosuna alınan ve sivil havacılıkta çok tercih edilmeyen Kanada Bombardier yapımı Golabal Express 850 model uçakların tercih nedenlerini, alım fiyatlarını ve uçağın yıllık 3 milyon dolar giderinin doğru olup olmadığını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na sordu. Bakan Karaismailoğlu ise soru önergesine "Cumhurbaşkanlığı uhdesinde bulunmaktadır" yanıtını verdi.

Devlet büyüklerinin yurtiçi ve yurtdışı gezilerinde kullanması için 5 yıl önce alınan Kanada yapımı uçakla ilgili soru önergesine verilen yanıta Öztunç tepki gösterdi. Öztunç, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bekletildiğini iddia ettiği uçağın, 2020 yılında hiç uçmadığını ve bakım masraflarının uçağın alım fiyatını dahi geçtiğini belirtti.

'CUMHURBAŞKANLIĞI UHDESİ'

Bakan Karaismailoğlu önergeye, “Söz konusu uçakların, alımı, bakımı, operasyonları gibi idari ve mali hususlar ise; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı uhdesinde bulunmaktadır” yanıtını verdi.

'RAHATSIZ EDİYOR VE CEVAP VERMEKTEN KAÇIYORLAR'

Öztunç, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Milletin parasıyla alınan ve hiç kullanılmayan bir uçağı soruyoruz. Erdoğan’ın uçan saraylarına ne kadar harcandığını millet adına soruyoruz, bakanlık cevap dahi vermiyor. Ulaştırma Bakanlığı eğer bu uçaklara ilişkin bilgi vermiyorsa dükkanı kapatıp gitsinler. Bu sorulara açık cevap veremezler. Verirlerse rezil olacaklarını biliyorlar. Milletin parasının nerelere harcandığını, kimin keyfine hizmet ettiği ortaya çıkacak. Millet ekonomik sıkıntı yaşarken bunlar milletin parasını keyiflerine harcıyorlar. Bu kadar milletten uzaklaşan bir hükümet Cumhuriyet tarihinde bu topraklara gelmedi. Sarayın uçaklarını sorgulamak dahi bunları rahatsız ediyor ve cevap vermekten kaçıyorlar."

CHP'Lİ ÖZTUNÇ'UN SORDUĞU SORULAR

-2016 yılında devlet VİP filosuna alınan ve sivil havacılıkta pek tercih edilmeyen Kanada Bombardier yapımı Global Express 850 model uçak neden tercih edilmiştir?

-Bu uçağın alım fiyatı nedir? Uçağın yıllık bakımı nerede yapılmaktadır? Uçağın yıllık bakım, personel ve konaklama giderlerinin 3 milyon dolar olduğu doğru mudur?

-2016 yılından bugüne geçen 5 yıllık sürede uçağın bakım onarım, personel ve konaklama giderleri için harcanan tutarın uçağın alım fiyatını geçtiği doğru mudur?

-2020 yılı içerisinde uçuş süresi sıfır saat olan bu uçağın, 2016-2020 yılları arası yıllık uçuş süresi kaç saattir?


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.