Saray'dan araç sayısı ve akaryakıt giderleri sorusuna ilginç yanıt

CHP İzmir Milletvekili Sertel, Cumhurbaşkanlığı'ndaki araç sayısı ve akaryakıt giderlerine ilişkin bir soru önergesi yöneltti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın verdiği yanıt dikkat çekti.

Saray'dan araç sayısı ve akaryakıt giderleri sorusuna ilginç yanıt
14 Nisan 2022 Perşembe 11:06

banner225

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in Cumhurbaşkanlığı'ndaki araç sayısı ve akaryakıt giderlerine ilişkin soru önergesine "gerektirdiği kadar" yanıtı verildi. 

Daha önce CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in Cumhurbaşkanlığı'ndaki koruma ve koruma aracı sayısına ilişkin sorduğu soruya “yeteri kadar” yanıtı verilmişti.

Sertel, konuyla ilgili olarak şunları ifade etti:

"Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi'nde toplam kaç kişinin görev yaptığına, koruma ekibinde görev yapan polis sayısına, koruma ekibinde yer alan toplam araç sayısına ilişkin ayrıntılı sorular yöneltmiştik.

O dönem bize ‘her hangi bir güvenlik zafiyeti oluşturmayacak şekilde yeteri kadar personel ve teçhizatla yerine getirilmektedir' denilmişti.

2022 yılında akaryakıt zamlarının ardından benzer mahiyette bir soru önergesi verdim. Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlarındaki toplam araç sayısını, tahsisli makam aracı sayısını, bu araçların günlük ve aylık akaryakıt giderlerini sordum.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imzasıyla önergemize verilen yanıtta ‘Cumhurbaşkanlığı hizmetleri, mevzuat hükümleri doğrultusunda, tasarruf ilkelerine riayet edilerek, hizmetin gerektirdiği sayıda araçla yerine getirilmektedir' denildi.

Sorduğumuz soruların yanıtı yok. Araç sayılarını, akaryakıt masraflarını, koruma sayısını, koruma araçlarını soruyoruz ‘yeteri kadar', ‘gerektirdiği kadar' yanıtlarını alıyoruz. Tam bir israf düzeni kurmuşlar, israfın dibine vurmuşlar." 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.