Salgın protestosu yapan mali müşavir ve muhasebeciler gözaltına alındı

Binlerce fatura ve belgeye temas ettiklerini ifade eden muhasabeciler önlem alınması için kendilerini Maliye Bakanlığı'na zincirledi.

Salgın protestosu yapan mali müşavir ve muhasebeciler gözaltına alındı
20 Mart 2020 Cuma 16:34

banner255

Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) coronavirüs (Covid-19) salgını önlemlerinde kendilerini kapsayan herhangi bir düzenleme olmadığını öne sürerek protesto gerçekleştirmek istedi. Başkan ve üyeler gözaltına alındı.

Mali müşavirlerin ve muhasebecilerin mağdur olduğunu açıklayan ASMMMO Başkanı Ali Şahin ve oda yönetim kurulu üyeleri kendilerini Maliye Bakanlığı girişine zincirledi. Basın açıklaması yapmak isteyen başkan Ali Şahin, başkan yardımcısı Nurali Keleş ile Uğur Taşkıran ve Faruk Adıgüzel isimli oda üyeleri gözaltına alındı.

'BİNLERCE FATURA VE BEYANNAMEYE TEMAS EDİYORUZ'

“Muhasebeci ve mali müşavirlerin hayatı tehlikede ölmek istemiyoruz” pankartı açarak kendilerini bakanlığa zincirleyen oda yönetimi tarafından okunan basın açıklamasında meslektaşlarının çalışma koşullarını anlatan Şahin, “Bugüne kadar alınan ve bugünden sonra alınacak tedbirlerin ekonomiye olumsuz yansımaları olacaktır. Bugüne dek ve bundan sonra da ekonomiye yön veren, mükelleflerin idareye karşı sorumluluklarını onlar adına yerine getiren, Gelir İdaresi’nin en büyük paydaşı olan ve ülke genelinde 120 bin kişiyi bulan muhasebe meslek örgütümüz ekonominin gelişimi adına hep olumlu adımlar atmış ve haklı taleplerde bulunmuştur. Ancak, açıklanan tedbir kararları içerisinde ekonomik hayatın en büyük paydaşlarından biri olan biz mali müşavirlerin talepleri karşılık bulmamıştır. Muhasebe bürolarında, şirketlerin muhasebe departmanlarında binlerce çalışan, dijital ortamda gönderdiği beyannameleri hazırlamak için, müşterilerle ve onların çalışanlarıyla temas kurmakta, kimlerin elinden çıktığı dahi bilinmeyen binlerce fatura ve belgeye temas ederek beyan ve bildirimlerde bulunmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle 120 bin meslek mensubumuz en büyük risk grubu içerisinde yer almakta, çalışanları, aileleri ve yakın çevresi dikkate alındığında 1 milyon kişi corona virüsü (covid-19) salgını ve tehdidi altındadır” dedi.  

'BEYAN VE BİLDİRİMLERİN UZATILMASINI DÜŞÜNMEDİLER'

Bizde sağlıklı koşullar oluşturmak istiyoruz diyen Şahin, "Açıklanan tedbir paketinin içerisinde büyük risk altında bulunan meslek mensupları unutulmuş, Vergi ve SGK ödemelerinin uzatılmasını düşünen yetkililer, beyan ve bildirimlerin uzatılmasını düşünememiştir. Oysa tedbir paketi açıklanmadan günler öncesinde meslek odalarımız, TÜRMOB aracılığıyla Gelir idaresi Başkanlığımıza olayın ciddiyetini bildirmiş, alınması gereken tedbirler ve meslek örgütümüzün haklı talepleri iletilmiştir. Bu anlamda dün olduğu gibi yarınlarda da, sağlıklı koşullarda mesleğimizi icra edebilmek için, bizler de ofislerimizi kapatmak, dış dünyadan uzaklaşmak, kendimize ve ailemize sağlıklı yaşam koşulları oluşturmak istiyoruz. Hiçbir beyan ve bildirim insan sağlığından daha değerli olamaz" ifadelerinde bulundu.

SGK BEYAN BİLDİRİMLERİ ERTELENSİN

Şahin taleplerini ise, "Bu nedenle, mart ayı içerisinde verilmesi gereken KDV1 KDV2, Muhtasar, MuhSGK, damga Vergisi, Turizm Katılım Payı, BA BS, GEKAP, SGK beyan ve bildirimlerinin ertelenmesini, Beratların yüklenme sürelerinin ertelenmesini, vergi incelemelerinin ertelenmesini tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulünü, meslek mensuplarının, vergi ve SGK prim borçlarının ertelenmesini, bu süreç içerisinde vadesi geçmiş, vergi ve SGK prim borçlarından dolayı icra takiplerinin durdurulmasını, bu süreçte yaşanacak tahsilat sorununu da bulundurarak, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamında biz meslek mensuplarının da dahil edilmesini istiyoruz" şeklinde sıraladı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhafız - 9 ay önce
herkes yaşasın muhasebeci ölsünmü kerdeşim. adamlar haklı gibi.