Saldırıya uğrayan gazeteciler için Meclis araştırması talebi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu gazetecilere ve siyasetçilere dönük artan saldırılara dair Meclis araştırması istedi.

Saldırıya uğrayan gazeteciler için Meclis araştırması talebi
11 Mart 2021 Perşembe 13:54

banner255

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, son dönemde artan gazetecilere ve siyasetçilere yönelik saldırılarla ilgili Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Tanrıkulu önergesinde, Türkiye’nin gazetecilik mesleği bakımından günden güne tehlikeli bir hal aldığını belirtti.

 

Önergede, gazetecilere dönük son dönemlerde artan saldırılara dikkat çekerek, bugüne kadar saldırıya uğrayan gazeteciler ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Önergede, “Yapılan saldırılar akabinde ya olayın faili meçhul kalması ya da saldırganların serbest bırakılması ile öne çıkan cezasızlık politikası AKP hükümetleri ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde muhalif görülenleri sindirmeye yönelik gözdağı niteliğinde gerçekleştirildiği iddialarını gündeme getirmektedir. Bahsi geçen gazetecilere ve siyasetçilere yönelik saldırıların kimler tarafından gerçekleştirildiği tespit edilerek, saldırıda bulunanlara dönük bir yasal süreç başlatılmışsa, yasal sürecin akıbeti ile ilgili olarak kamuoyu da bilgilendirilmelidir” ifadelerine yer verdi.

 

YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI MI?

 

Önergenin devamında şu ifadelere yer verildi: “Bahsi geçen gazetecilere ve siyasetçilere yönelik saldırıların kimler tarafından gerçekleştirildiği tespit edilerek, saldırıda bulunanlara dönük bir yasal süreç başlatılmışsa, yasal sürecin akıbeti ile ilgili olarak kamuoyu da bilgilendirilmelidir. Gazetecilerin ve siyasetçilerin hedef olarak seçilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından önlem alınıp alınmadığına dair sorular gündeme gelmiştir. Son 18 yılda saldırıya uğrayan gazetecilerden ve siyasetçilerden kaçının faillerinin yakalandığı ve bahse konu failler hakkında ne tür yasal işlemler yapıldığı kamuoyuna açıklanmalıdır. Ayrıca yine son 18 yılda kaç gazetecinin öldürüldüğü ve faillerinin yakalanıp yakalanmadığı ve öldürülen gazetecilerden kaçının failinin meçhul kaldığı da izaha muhtaçtır.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.