‘Rusya, Türkiye, Fransa ve Almanya, İstanbul’da yapılması planlanan Suriye zirvesine ilgili’

Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Yuriy Uşakov, Moskova, Ankara, Paris ve Berlin’in İstanbul’da Suriye zirvesinin yapılmasına ilgi duyduğunu belirterek, “Zirvenin gündemi önümüzdeki 10 gün içinde belirlenebilir” dedi.

‘Rusya, Türkiye, Fransa ve Almanya, İstanbul’da yapılması planlanan Suriye zirvesine ilgili’
05 Eylül 2018 Çarşamba 20:06

banner225

Uşakov, bugünkü basın toplantısında, "Şimdi durum öyle gösteriyor ki, ismi geçen ülkeler, bu ‘dörtlü' zirvenin yapılmasına ilgi duyuyor, yardımcılara bu konu üzerinde çalışma talimatı verildi. 10 gün içinde, mevkidaşlarımızla böyle bir teması gerçekleştirme ve bu görüşme sırasında olası zirvenin gündemini belirleme ihtimali var" dedi.

Gündem belirlendikten sonra ilgili bilginin ülke liderlerine verileceğini dile getiren Rus yetkili, "Ardından bu zirvenin tarihi belirlenecek. Anladığım kadarıyla tüm ülkeler, zirvenin İstanbul'da yapılmasına odaklanmayı kabul etti" ifadelerini kullandı.

Uşakov, henüz net bir tarihin ele alınmadığını ama bu yönde çalışmaların yapıldığını da sözlerine ekledi.

Zirvenin 7 Eylül'de yapılması yönünde Türkiye'de dile getirilen planlara da değinen Uşakov, sözlerini şöyle sürdürdü: "Görüşme, Devlet Başkanımız (Vladimir Putin) ve (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı (Emmanuel Macron) ve Almanya Şansölyesi (Angela Merkel) arasında ele alındı. Bildiğiniz gibi Türk tarafının, Suriye konulu bu dörtlü zirvenin 7 Eylül İstanbul'da yapılabileceği yönünde açıklaması vardı. Rusya, Türklerin bu teklifine olumlu tepki verdi ama sonra diğer katılımcılarla bu konuda net bir anlaşmanın sağlanmadığı ortaya çıktı".


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.