RTÜK yine ceza yağdırdı: 'Konuşanlar' ve 'Yasak Elma' da var

Exxen, Netflix, Fox TV, Halk TV, DMAX ve Tele 1'e ceza uygulandı. Cezaya konu programlar arasında son günlerde çok tartışılan Hasan Can Kaya'nın 'Konuşanlar' programı da var.

RTÜK yine ceza yağdırdı: 'Konuşanlar' ve 'Yasak Elma' da var
15 Aralık 2021 Çarşamba 19:07

banner225

Dijital medya platformu Exxen'de yayınlanan Hasan Can Kaya'nın şov programı 'Konuşanlar'ı inceleyen RTÜK Üst Kurulu, yayıncıya ceza kararı aldı. Programda "mizahı aşan galiz ifadelerin, bir yapımda ağza dahi alınmayacak söylemlerin bulunduğunu" gerekçe gösteren RTÜK, "Türk toplumunun temeli olan ailenin fertlerinin de dâhil edildiği ve cinsiyetçi unsurlar da içeren çok sayıdaki küfür ve argo kelimelerin ekranlara yansıtılmasının yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu" yorumunyla ceza uyguladı.

"Kitle iletişim araçlarında sıkça duyulan argo/küfür kullanımının zaman içerisinde bireyler tarafından kanıksanabileceği ve meşrulaşabileceği" sonucuna varan Üst Kurul Üyeleri, 6112 sayılı Kanunda yer alan, “Yayın hizmetleri, ….. "Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz" ve "Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez" hükümlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Exxen’e idari para cezası ve katalogdan çıkarma müeyyidesi uyguladı.

NETFLİX'E DE 'GENEL AHLAK' GEREKÇESİYLE CEZA

RTÜK, son toplantısında Netflix’te yayınlanan İspanyol yapımı bir filmi ele aldı. Söz konusu filmin "eşcinselliğin, ensest ilişkilerin ve çiftler arası eş değiştirmenin yoğun olarak işlendiği bir kurgu üzerine inşa edildiğini" belirleyen Üst Kurul, bu durumun toplumun manevi değerlerine ve genel ahlaka aykırı olduğundan hareketle yapımın yer aldığı Netflix’e idari para cezası ve katalogdan çıkarma cezası verdi.

DMAX kanalının "Bagaj Savaşları" isimli belgeselinde "hiçbir önlem alınmadan sigara içme ve duman görüntülerinin ekrana getirildiğini" belirleyen RTÜK, idari para cezası müeyyidesi uyguladı. 

YASAK ELMA DİYALOGLARI İÇİN PARA CEZASI

FOX’ta yayınlanan “Yasak Elma” dizisi de RTÜK'ten ceza aldı. Dizideki sahnelerde geçen “İki tane iyi arkadaş varmış böyle birbirlerinin evine girip çıkan cinsten, birisi diğerinin kocasıyla birlikteymiş…. Hayır sanki dünyada ilk defa böyle bir şey oluyormuş gibi konuşuluyor da. Günümüzde herkes yapıyor”, “ “Ayrıca herkes beni 'metres' ilan ediyor ama karşımdaki adam ne ailesini ne karısını düşünüyor” şeklindeki diyalogları inceleyen RTÜK, şu gerekçelerle idari para yaptırımı kararı aldı: Gayrimeşru ilişkilerin "eğlence" adı altında masumane gösterilmesi, toplumsal manada olumsuz bir kavram olan "metres" kelimesinin normalleştirilmesi, çocuğun olduğu bir sahnede kullanılması, aile kavramıyla ilgili olumsuz şakalar yapılması, aldatılan kadınların küçük düşürülmesi.

HALK TV’DEKİ ERBAŞ'LA İLGİLİ ELEŞTİRİYE YAPTIRIM

Ceza uygulanan kurumlardan biri ise Halk TV oldu. “Açıkça” programında konukların, "Bakın hainlik aranıyorsa, ihanet aranıyorsa ihanet burada. Şunu sana sağlayan sana bunu veren bu rejime, Cumhuriyete, üstelik onun anayasasına göre görevlendirildiğin halde o anayasayı ihlal ederek, laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapman gerekirken laikliği alaşağı edip her fırsatta onu yok etmeye çalışırken bu ülkenin anayasal düzenine ihanet ediyorsunuz" şeklindeki ifadelerle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın eleştirilmesi üzerine Halk TV’ye idari para cezası yaptırımı uygulandı.

Üst Kurul, 'İki Yorum' programıyla ilgili de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında "eleştiri sınırlarını aşan açıklamalar" gerekçesiyle de Halk TV’ye idari para cezası verdi.

Tele 1’in “Demokrasi Arenası” programı da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili eleştiriler nedeniyle yaptırıma uğradı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.