Reza Zarrab’ın kuryesi konuştu: ‘Türk yetkililerden korkma, onlar da işin içinde’ dedi

Reza Zarrab’ın kuryesi Adem Karahan, ingilizce haber siteleriyle ilk röportajında çarpıcı açıklamalarda bulundu. courthousenews.com adlı haber sitesinde Karahan’ın “Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Zarrab’ın planına karışmıştı, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, Zarrab’a banka hesabı açtırdı” iddiaları yer aldı. Karahan, Zarrab’ın kendisine Türk yetkililerin de işin içinde olduğunu ve korkacak hiçbir şey olmadığına dair güvence verdiğini söyledi.

Reza Zarrab’ın kuryesi konuştu: ‘Türk yetkililerden korkma, onlar da işin içinde’ dedi
21 Eylül 2020 Pazartesi 08:37

banner225

ABD’de bir haber sitesi Reza Zarrab ve onun kuryesi Adem Karahan’ın milyonlarla çekilmiş fotoğraflarını paylaşarak, “Karahan konuştu” başlığıyla haber yayınladı.

Karahan, Adliye Haber Servisi ve OCCRP’ye yaptığı açıklamada, operasyonun patronu Türk-İranlı para aklayıcı Reza Zarrab’ın kendisine Türk yetkililerden korkacak hiçbir şeyi olmadığına dair güvence verdiğini söyledi. Karahan, “Hükümet işin içinde” dediğini hatırlıyor.

ABD’de yayın yapan courthousenews.com adlı haber sitesi, Reza Zarrab’ın kuryeliğini yapan Adem Karahan’la ilgili bir haber yayınlayarak “dosyayı tekrar açtı”.

Adem Karahan’ın Zarrab adına çantalarda para ve altın taşıdığını, daha sonra bu işin büyüdüğünü, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının bu şekilde delindiğini vurgulayan haber sitesi Adem Karahan’ın kendilerine konuştuğunu yazdı.

“HÜKÜMETTE BU İŞİN İÇİNDE”

Adem Karahan, Reza Zarrab’ın kendisine korkacak hiçbir şey olmadığını söylediğini vurgulayarak, “Hükümet de bu işin içinde” dediğini belirtti.

Karahan, “İnanmadığımı görünce, Zarrab, ‘Yakında görürsün’ dedi” diye konuştu.

Zarrab’ın da Halkbank aracılığıyla yürütülen operasyonu itiraf ettiğine dikkat çeken site, Türkiye’nin en önde gelen yöneticilerinin işin içinde olduğunu yazdı.

Zarrab’ın 30 yaşına gelmeden büyük servet yaptığına değinilen haberde 2010-2015 arası en az 20 milyar dolar para transfer ettiği belirtiliyor.

Adem Karahan, Zarrab’ın yüzde 8’le çalıştığını, bunun yüzde 4’ünün Zarrab’a, yüzde 4’ünün de Türkiye’deki politikacılara dağıtıldığını açıkladı.

Karahan’a göre, Zarrab on milyonlarca doları tek bir politikacıya vermişti.

Haberde, tüm bunlar ifade edildikten hemen sonra Tayyip Erdoğan’ın Zarrab’la ilgili şahsen devreye girdiği ve Trump’tan Zarrab’ın bırakılmasını rica ettiği vurgulandı.

Haberde Halkbank eski genel müdürü Hakan Atilla’nın rolüne değinilirken, Adem Karahan’ın sürecin ancak bir kısmına vakıf olduğuna dikkat çekildi.

Aynı ekibin pek çok kaçakçılık işine de el attığı ayrıca vurgulandı.

Haberde “Berat Albayrak hakkındaki iddia, Ekim ayından bu yana Trump’ın Zarrab davasına karıştığından şüphelenilen ABD’li Senatör Ron Wyden’i ilgilendiriyor. İşte Başkan Trump’ın, Hazine Müsteşarlığı’nın bir fotoğrafı. Mnuchin, Jared Kushner ve Albayrak Oval Ofis’te.” ifadeleri yer aldı


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.