Reyhanlı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen Memet Gezer Türkiye’ye getirildi

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 53 kişinin öldüğü, 146 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıların talimatını verdiği iddia edilen Memet Gezer, tutuklu bulunduğu ABD'den Türkiye'ye getirildi

Reyhanlı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen Memet Gezer Türkiye’ye getirildi
30 Haziran 2022 Perşembe 13:30

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 53 kişinin öldüğü, 146 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıların talimatını verdiği iddia edilen Memet Gezer, tutuklu bulunduğu ABD’den Türkiye’ye getirildi. ABD’li görevlilerin nezaretinde İstanbul Havalimanı’na getirilen Gezer’in sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

İçişleri Bakanlığı, Reyhanlı saldırısını düzenlediği öne sürülen Gezer’in Türkiye’ye getirildiğini duyurdu. Bakanlığın sitesinden yapılan açıklamada “Reyhanlı Katliamının planlayıcısı Yusuf Nazik’in ifadelerinde, ‘saldırının talimatını aldım’ dediği, Amerika Birleşik Devletleri’nde tutuklu bulunan uyuşturucu baronu Memet Gezer, Türkiye’ye getirildi. Söz konusu şahsın ABD’de bulunduğunun tespit edilmesi üzerine, Interpol Europol Daire Başkanlığımızca gerekli çalışmalar yapılmış, ABD’li yetkililer ile temasların ardından sınır dışı edilmesi hususunda mutabık kalınmıştır. ABD’li görevliler refakatinde ülkemize getirilen şahıs, sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü görevlilerince İstanbul Havalimanından teslim alınmıştır” denildi.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca, Gezer’e ilişkin şunlar aktarıldı: “Gezer, uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama suçundan kırmızı bülten ile uluslararası düzeyde, silahlı terör örgütüne üye olma ve devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma gibi muhtelif 17 suçtan ise ulusal düzeyde aranmaktaydı. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

NE OLMUŞTU?

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde belediye binası yanı ile PTT binası önünde 2013’te gerçekleşen iki ayrı patlamada 53 kişi ölmüş, 146 kişi de yaralanmıştı. Saldırılar nedeniyle 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü.

Saldırıların planlayıcısı olduğu belirtilen Yusuf Nazik, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Suriye’nin Lazkiye kentinde yapılan operasyonla gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Nazik’in mahkemede verdiği ifadede talimat aldığını söylediği isimlerden biri de Mehmet Gezer’di. Nazik, Ankara’da Kocatepe Camii civarlarında ve Konya’da keşif yaptığını anlatarak, çektiği fotoğrafları Mehmet Gezer’e gönderdiğini söylemişti.

(GAZETEDAVUL)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.