Restorasyon maliyeti 3 milyonu bulan cami hala açılmadı

Urfa’da, Balıklıgöl’ün hemen yanı başında bulunan tarihi Döşeme Camisi’nde 2015 yılında başlatılan restorasyon çalışması 3 milyon TL’ye mal olmasına rağmen hala tamamlanmadı.

Restorasyon maliyeti 3 milyonu bulan cami hala açılmadı
12 Aralık 2018 Çarşamba 10:40

banner255

Urfa’nın tarihi Balıklıgöl platosunda her alan 8 asırlık Döşeme Camii’nde, tabanının su alması ve temelinin göle doğru kayması nedeniyle Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2015 yılında başlatılan restorasyon çalışması 3 yıldır bitirilemedi. 

Kentin en eski yapılarından biri olan caminin onarımı için 900 bin lira kadar bütçe ayrılıp, ihale yapıldı. Yapılan ihale sonucunda başlatılan restorasyon çalışmalarının ise, 2017 yılı sonunda tamamlanarak, camiinin ibadete açılması öngörülüyordu.

Ancak ihale yapılıp, çalışmalara başlanmasından bir yıl sonra 2016 yılının Mart ayında çalışmalar aniden durdu. Çalışmaların neden durdurulduğu konusunda herhangi bir açıklama yapılmadan, yeniden ihale yapılıp, restorasyon işi başka firmaya verildi. 

Restorasyon için başlangıçta 900 bin TL’lik bir bütçe ayrılmasına rağmen, edinilen bilgilere göre ihaleyi alan ikinci firmaya bugüne kadar 3 milyon TL ödeme yapıldı. İş bitim tarihi olarak ise, 2019 yılı sonu gösterilirken, bu zamana kadar ki çalışmaların tarihi mekanın atmosferini bozduğu eleştirileri sözkonusu.

TARİHİ GEÇMİŞİ

Rahip Urbisyus tarafından 504 tarihinde İsa Peygamber’in annesi Hz. Meryem adına inşa edilen kilise Abbasi Halifesi Me’mun döneminde (813-833) camiiye dönüştürüldü. Zaman içerisinde hasar gören yapı, Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) döneminde restore edildi.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde “İbrahim Halil Tekkesi” olarak bahsedilen cami, 1810 yılında da kapsamlı bir onarım gördü.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.