Rektör dahil 4 profesörü şikayet eden hocanın kamu görevinden çıkarılması istendi

Akdeniz Üniversitesi'nde aralarında rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın da bulunduğu hocalar için şikayet dilekçesi yazan profesörün, kamu görevinden çıkartılması istendi.

Rektör dahil 4 profesörü şikayet eden hocanın kamu görevinden çıkarılması istendi
15 Şubat 2021 Pazartesi 09:41

banner225

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömür Taşkın, aralarında Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın da bulunduğu 4’ü profesör biri doçent 5 kişi hakkında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na ihbarda bulundu.

Rektör Özkan’ın yanı sıra, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Aylin Fidan Korçum ve Doç. Dr. Aslı Bostancı Toptaş hakkındaki bazı iddiaları YÖK’e verdiği dilekçede sıralayan şikayetçi profesör Ömür Taşkın, bu kişilerin nüfus ve makamlarını kullanarak, kamu kuruluşuna ait iş gücünü, devlet malını ve bilgi işlem alt yapısını şahsi ve kendi şirketleri adına kullandıklarını iddia etti.

Rektör Yardımcısı Turhan, Enstitüsü Müdürü Prof. Gürpınar ve Hastane Başhekim Yardımcısı Doç. Toptaş’ın, 19 Temmuz 2019’da AGEM Yazılım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurduklarını belirten Prof. Taşkın’ın dilekçesinde yer verdiği iddialardan bir bölümü şöyle:

 

"Bu üçlü hoca grubu, şirketlerinde ürettikleri yazılımları kendisine bağlı Tıp Fakültesi Dekanlığını da etkisi altına alarak tıp fakültesi öğrencileri üzerinden devreye sokuyorlar.

“Tıp fakültesi dekanı Aylin Fidan Korçum söz konusu programa kötü deme lüksü var mı? O şirketin yetkilisi ve sahibi kendisinin de amiri olan Prof. Dr. Murat Turhan… Programla ilgili övmeler çok başarılı görmeler gibi düşüncelerini ön plana çıkarıyorlar.

Rektörün bunlara engel olması gerekirken bilakis desteklediği aynı suça ortak olduğu ve aklamaya çalıştığı yukarıdaki olayların incelenmesi ve tetkik edilmesi durumunda gerçekler anlaşılacak ve doğrulara ulaşmak mümkün olacaktır.

Adı geçen kişilerin hemen hepsinin, FETÖ hükümlüsü ve ahlaki nedenlerden dolayı memuriyetten atılan eski rektörün A takımında olmaları, hatta yargılandığı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde lehine tanıklık ettikleri dikkate alındığında şüphelerimiz artmaktadır. Dolayısıyla olayın tarafınızdan incelenip gerçeklerin açığa çıkarılması açısından isabetli olacaktır. Bu gerekçelerle gerçeklerin açığa çıkması açısından adı geçenler hakkında gereğinin yapılmasını arz ederim.”

PROF. TAŞKIN, HAKKINDA YAPILAN ŞİKAYET ÜZERİNE DAHA ÖNCE HAPİS CEZASI ALMIŞTI 

Akdeniz Üniversitesi'yle, Prof. Taşkın arasındaki olaylar, 2010 yılında "internet üzerinden yapılan bir ihbar üzerine" o dönem Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömür Taşkın ile sekreteri Saadet K.'nin yanı sıra, bazı ilaç firması çalışanları, 'örgüt kurup icbar (Zorlamak, zor kullanarak bir kimseyi bir işe sevk etmek) suretiyle irtikap' (rüşvet almak) iddiasıyla polis tarafından gözaltına alınmasıyla başladı. 

2016'da sonuçlanan davada Prof. Dr. Taşkın 1,5 yıl, sanıklardan Saadet K. ve Yücel Y. ise 11'er ay 7'şer gün hapis cezası aldı. Üç sanığın hapis cezaları için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. 

Bu süreçte, mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi ise raporunda, hastalarla yapılan tüm işlemlerin tıbbi ve tıbbi etik açısından uygun, kullanılan ilaçların ise reçeteyle satışı yapılan ilaçlar olduğunun tespit edildiğini yazdı. 

Savcılık soruşturması ve dava sürecinde o dönemki AÜ Rektörlüğü yönetimi, savcılık soruşturması ve Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava süreci bitene kadar Prof. Dr. Ömür Taşkın'ın, görevinden uzaklaştırılması ve bu süre boyunca Antalya Sağlık Yüksekokulu'na görevlendirilmesine karar verdi. Prof. Dr. Taşkın'ın bu kararın iptaline ilişkin Antalya Bölge İdare Mahkemesi'ne açtığı dava, 2014'ün Aralık ayında sonuçlandı ve işlemin iptaline karar verildi.

Bu olaylardan sonra Prof. Dr. Taşkın, talebi üzerine 1 Ocak- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Kanada'da University of British Columbia'da çalışmalar yapmak üzere bir yıllığına görevlendirildi. Prof. Dr. Taşkın, bir yıl sonra görev süresinin uzatılması talebinde bulundu ve yolluksuz, yevmiyesiz, maaşsız-izinli olarak 1 Ocak-31 Aralık 2018 tarihleri arasında görev süresi uzatıldı. 

Bu tarihten sonra da görevine dönmeyen Taşkın, "sahte raporlarla" görevlendirlmesini uzattığı gerekçesiyle şikayet edildi. 

Şikayet üzerine Prof. Dr. Taşkın hakkında 2020'nin Ekim ayında inceleme başlatıldı. Raporlara göre; yürümesi, uzun süre oturması ve seyahat etmesi mümkün olmayan Prof. Dr. Taşkın'ın, raporlu olduğu yaklaşık iki yıllık süreçte, dört kez Türkiye'ye giriş-çıkış yaptığı kaydedildi. Bunun üzerine Prof. Dr. Taşkın hakkında, "zincirleme sahte resmi evrak kullanmak ve nitelikli dolandırıcılık" fiilleri işlendiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

Soruşturma, 2021'in Ocak ayında tamamlandı. Komisyon, YÖK'e, Prof. Dr. Taşkın'ın 17 Nisan 2019 ve sonrası tarihlerde 'zincirleme sahte evrak kullanmak ve nitelikli dolandırıcılık' suçlarını işlediği, eylemi karşılığının 2547 sayılı Kanunu'nun 53'üncü maddesindeki 'kamu hizmeti veya öğretim elemanı sıfatıyla bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak' şeklinde düzenlendiği ve kamu görevinden çıkartılmayı gerektirdiği teklifinde bulundu.

Prof. Dr. Taşkın'ın, kamu görevinden çıkartılmasına yönelik disiplin soruşturması dosyası, YÖK Başkanlığı'na gönderildi. Prof. Dr. Taşkın hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına da karar verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.