Rapor: Cezaevlerinde geçen ay 5 kişi hayatını kaybetti, 51 işkence gördü

CHP’li Sezgin Tanrıkulu Mart 2022 İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre geçen ay 152 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi.

Rapor: Cezaevlerinde geçen ay 5 kişi hayatını kaybetti, 51 işkence gördü
17 Nisan 2022 Pazar 13:29

banner255

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun hazırladığı Mart 2022 İnsan Hakları İhlalleri Raporu’na göre, geçen ay cezaevlerinde 5 kişi hayatını kaybetti, 51 kişi de işkenceye maruz kaldı. 

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Mart 2022 İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Tanrıkulu’nun raporuna göre geçen ay 152 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi. 118 emekçi iş cinayetlerinde, 25 kadın da kadın cinayetleri sonucu hayatını kaybetti. 5 kişi de cezaevinde yaşamını yitirdi.

İŞKENCE, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HAKKI İHLALİ, BASINA SALDIRI...

Rapora göre, 281 işkence ve kötü muamele olayı yaşandı, bunların 51’i cezaevlerinde oldu. Sosyal medya paylaşımları dahil, düşünce ve ifade özgürlüğünü kullandığı için 23 kişi gözaltına alındı, üç kişiye soruşturma açıldı. 5 kişi, daha önce kullandığı bu özgürlük nedeniyle haklarında açılan davalarda mahkum oldu.

Geçen ay üç gazetecinin saldırıya uğradığı belirtilen raporda, 6 gazetecinin gözaltına alındığı, mesleki faaliyetleri nedeniyle de 7 gazetecinin açılan davalarda hüküm giydiği anlatıldı.

EYLEM VE ETKİNLİKLER DE YASAKLANDI

Rapora göre geçen ay 43 eylem ve etkinliğe de müdahale edildi. 5 eylem ve etkinlik yasaklandı. Eylem ve etkinliklerde 813 kişi gözaltına alındı.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullandığı için açılan davalarda 7 kişi mahkum oldu. (ANKA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.