PSAKD: 2 Temmuz’da alanlarda olacağız

PSAKD, Sivas Katliamı’nda yaşamlarını yitirenleri anarak, 2 Temmuz’da katliamlara karşı hep birlikte mücadele etmek için alanlarda olacaklarını vurguladı.

PSAKD: 2 Temmuz’da alanlarda olacağız
30 Haziran 2020 Salı 21:26

banner255

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri, “Sivas için adalet herkes için adalet” şiarıyla Kadıköy Rıhtım’da bir araya gelerek Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. “Davamız mahşere kalmayacak ,Pir Sultanlar ölmez direniş sürüyor” pankartının açıldığı etkinlikte, “Sivas 93 unutmadık”, “Bizi yakmak kurtuluş mu?”, “Sivas’ın hesabı sorulacak” ve “Sivas’ı unutmadık, unutturmayacağız” dövizleri taşındı. Etkinlikte sık sık, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Yapılan etkinliğe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu, birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü ve yurttaş da katıldı. 

‘KATLİAMIN ÖNÜ AÇILDI’

Etkinlikte söz alan Pir Sultan Abdal Derneği Ataşehir Şube Başkanı Gülsev Kaya, Sivas’ta yaşamını yitiren 33 kişinin devlet güçlerinin gözü önünde karanlık güçler tarafından katledildiğini vurguladı. Katliamın planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirildiğinin altını çizen Kaya, “Donemin Sivas Belediyesi tarafından katliamdan birkaç gün önce şehrin içinde hiçbir yerde kaldırım çalışması gibi bir faaliyet yok iken, Madımak Otelinin çevresine kamyonlar dolusu parke taşlar bırakıldı. Dönemin belediye başkanı katliam sırasında "gazaniz mübarek olsun" diyerek katliamda tahrik edici bir rol oynadı. Otelin önünde bulunan askerler ise katliamcı güruha herhangi bir müdahalede bulunmadan otelin gücü de gönderilmedi.  Göstermelik olarak gelen birkaç polis ise, ya olayları izledi ya da katliamcılarla önünden ayrılarak katliamın yolunu açtılar” dedi.

‘DEVLET YÖNLENDİRDİ’

Katliamın yaşandığı gün devlet yetkililerinin şeriatçı güruhun toplanmasını ve kalabalıklaşmasını saatlerce izlediğini dile getiren Kaya,  “Bu barbarlar kan ve intikam sloganlarıyla kan dökmek için harekete geçerlerken hiç kimse onlara müdahale etmedi. Müdahale etmek bir yana teşvik edilip yönlendirildiler. Katiller önce etkinliğin yapıldığı Kültür Merkezine saldırdılar ancak buradan püskürtüldüler. Gerici katil güruh ‘kahrolsun laiklik, seriat isteriz’, ‘şeriat gelecek zulüm bitecek’ gibi sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelip kolluk güçlerinin gözü önünde bu vahşi katliamı gerçekleştirdiler. Açıkça görüldüğü gibi Sivas Madımak Oteli Katliamı egemenlerin bütün unsurlarıyla birlikte organize ettiği ve şeriatçı katil güruhun tetikçiliğiyle hayata geçirdiği planlı bir katliamdı” diye belirtti.

‘KATLİAMLAR DEVAM EDİYOR’

Sivas Katliamı’nın yaşadığı tarihten sonra onlarca katliamın yaşandığını ifade eden Kaya, AKP iktidarı döneminde bu katliamların daha da arttığını söyledi. Kaya devamla, “Aynı zamanda Aleviler, Kürtler ve diğer ezilen halk üzerindeki bin yıllık bir asimilasyon ve yok etme politikaları AKP iktidarı tarafından da hevesle devam ettirilmektedir. Kutsal mekanlarımız ya çeşitli şekillerde yok ediliyor ya da çeşitli gerekçelerle elimizden alınarak Siyasal İslamcı bir takım karanlık yapılara teslim ediliyor. Cem evlerimiz tanınmıyor. Alevi çocuklarına zorla din dersleri dayatılıyor. Dersim, Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamlarının üzeri devlet tarafından ısrarla örtülüyor. Alevi köylerine zorla Cami yapılıyor. Cami olmayan köylerimize hizmet götürülmüyor. Kamuda ayrımcılığa uğruyoruz. Gençlerimiz Alevi kimliklerinden dolayı işe alınmıyorlar Birçok insanımız baskı ve ayrımcılıktan dolayı toplumsal yaşamda Alevi kimliğini gizlemek zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

‘HEP BİRLİKTE MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM’

2 Temmuz 1993 Sivas Madimak Katliamı’nın özünde sadece Alevilere karşı bir katliam olmadığına dikkati çeken Kaya son olarak, “Ezlen, ötekileştirilen, dışlanan yok sayılan bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır.  O yüzden ezilen, ötekileştirilen, dışlanan ve yok sayılan herkesi zulme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Gelin hep birlikte 2 Temmuz'da tek adam rejimine, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, barışı, demokrasiyi ve halkların kardeşliğini savunarak katliamda yitirdiğimiz canlarımızı analım. Gelin 2 Temmuz'da acılarımızı ortaklaştıralım. Acılarımızı paylaşarak azaltalım. Gelin hep birlikte dayanışmayı ve mücadeleyi büyütelim. Büyütelim ki bize bu acıları yaşatanlardan hesap sorabilelim” diye konuştu.

Etkinlik daha sonra yaşamlarını yitirenler anısına yakılan mumlar eşliğinde alkış, slogan ve zılgıtlarla son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.