Polis tutanaklarıyla ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı

Ankara Adliyesi ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de işkence ve kötü muameleye karşı yapılan suç duyurusu için “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildi. Savcılık soruşturmayı kamera görüntüleri olmadan tamamladı.

Polis tutanaklarıyla ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı
04 Şubat 2019 Pazartesi 12:06

banner225

Ankara’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra Yüksel Caddesi’nde, “İşimizi geri istiyoruz” talebiyle eylem yapan 14 kişi, 10 Aralık 2018 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların 13 Aralık günü hem İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de hem de Ankara Adliyesi’nde darp edilmesi üzerine avukatları suç duyurusunda bulunmuştu. Bir ay içerisinde soruşturmayı tamamlayan savcılık, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’ne yazı yazılarak kamera kayıtları, gözaltında bulundukları sürede tanzim edilen doktor raporları ve gözaltı kararları istendi. Bunun üzerine savcılık TEM Şube tarafından gönderilen doktor raporları ve polis tutanaklarını esas alarak karar verdi. 

‘ÖLÇÜLÜ ZOR KULLANMA YAPILDI’

Güvenlik kamera görüntüleri gönderilmezken TEM Şube tarafından gönderilen belgelerle birlikte “Özellikle sol örgütlere yapılan operasyonlarda yakalanan şüphelilerin örgütsel tavır takınarak, kolluk işlemleri (yapılabilmesi için dirençlerini kırmak amacıyla ölçülü zor kullanmalarla ilgili işkence yapıldığı iddiasında yakalama/üst araması, parmak izi, doktor raporu aldırılması ve gözaltı süresi uzatılması vb) esnasında direnç gösterdikleri, söz konusu işlemlerin bulundukları, bu mesnetsiz iddialarla Emniyet güçlerince gerçekleştirilen başarılı operasyonları sekteye uğratmaya, personelin görev azmini olumsuz etkilemeye ve görevli kolluk kuvvetlerinin açık kimliklerini deşifre ederek, örgütün hedefi haline getirmeye çalıştıklarının bildirildiği” şeklinde yazdığı yazı da soruşturma evrakında yer aldı. 

BASİT TIBBİ MÜDAHALE DENİLDİ 

Doktor raporlarına da yer verilen soruşturma evrakında gözaltındakilerin vücutlarındaki darp izleri “mağdurun basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte yaralandığı” cümlesine yer verildi. Soruşturma evrakında, polislerin gözaltındaki kişiler hakkında tuttukları tutanaklara da yer verildi. Polislerin, gözaltındakiler hakkında nezarethane duvarına “Haklıyız kazanacağız” yazılaması yaptığı için tutanak tuttuğu da soruşturmada yer aldı.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİ İNCELENMEDEN KARAR

Görüntüleri incelemeyen, sadece polis tutanaklarıyla karar veren savcılık, kovuşturmaya yer olmadığını ise şu cümlelerle açıkladı: “2559 Sayılı yasanın 16’ncı maddesinde polisin görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanma yetkisinin bulunduğunun belirtildiği olayda, Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma kapsamında gözaltına alınan mağdurların araca binmemek, araçtan inmemek ve diğer adli işlemler yaptırmamak için direnmesi olayında polisin orantılı zor kullanmasında herhangi bir suç unsurunun tespit edilemediği, adli raporlarda mağdurlara işkence ve kötü muamelede bulunulduğuna dair bir bulgu ya da tespit yapılmadığı, rapor içeriklerinin zor kullanma tutanakları içerikleri uyumlu olduğu anlaşıldığından şüpheli görevliler hakkında soyut iddialardan başka yeterli şüphe oluşturacak delil olmadığından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ’

Müvekkillerine yönelik işkence ve kötü muameleye, “kovuşturmaya yer olmadığı” kararına tepki gösteren Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Üyesi Avukat Esra Kılıç, karara itiraz edeceklerini belirtti.

MA / Berivan Altan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.