Pistten çıkan uçağın kara kutusu incelendi! İşte kazaya sebep olan ihmaller

ABD'li yetkililerin nezaretinde Almanya'da deşifre edilen Pegasus'un kara kutusunda; olumsuz meteorolojik şartlardan, kule ve pist bakım hatalarına kadar bir dizi ihmal çıktı.

Pistten çıkan uçağın kara kutusu incelendi! İşte kazaya sebep olan ihmaller
20 Şubat 2020 Perşembe 14:29

banner255

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişinden sonra pistten çıkarak 3 kişinin hayatını kaybemesi, 174 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Pegasus Havayolları kazasında, uçağın kara kutuları Almanya'nın Braunschweig şehrindeki Alman Havacılık Kaza Soruşturma Bürosu (BFU) tesislerinde deşifre edildi. Amerikalı yetkililerin nezaretinde önceki gün deşifre edilen kara kutulardan, olumsuz meteorolojik şartlardan kule ve hatta pist bakım hatalarına kadar bir dizi ihmal çıktı. 5 Şubat'ta meydana gelen olayda, sanılanın aksine kara kutu kayıtlarına göre kazada pilot hatasının düşük seviyelerde olduğu saptandı.

KULE, HOLLANDALI PİLOTA TÜRKÇE BİLGİ VERİNCE PİLOT ANLAMAMIŞ

DHA’nın haberine göre kulenin uçağa önceki uçakların pas geçtiği bilgisini Türkçe verdiği ve o sırada iletişim başta olmak üzere yardımcı görevlerle ilgili ikinci pilotun Hollandalı olması nedeniyle bunu anlamadığı ve kendisinden yapması beklenen muhtemel uyarıyı yapamadığı ortaya çıktı. Yardımcı pilot ifadesinde de ''Kule bize 'Pas geçin, inmeyin' talimatı vermedi. Uçağı indirebileceğimizi düşündük'' demişti.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.