Özgür Demirtaş ile Hacı Yakışıklı arasında ‘inşallah maşallah’ tartışması

Yeni Akit Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı benzin fiyatlarına gelen indirimlerin ardından “Daha da düşer inşallah” dedi. Prof. Özgür Demirtaş, Yakışıklı’nın paylaşımını eleştirdi, ikili arasında polemik çıktı.

Özgür Demirtaş ile Hacı Yakışıklı arasında ‘inşallah maşallah’ tartışması
04 Temmuz 2022 Pazartesi 14:37

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan!ın yeni asgari ücreti açıklamasından sonra akaryakıt fiyatlarında düşüş yaşandı. Yaşanan bu gelişme sonrası Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı ile ekonomist Prof. Özgür Demirtaş arasında ‘inşallah maşallah’ polemiği yaşandı.

Yakışıklı Twitter hesabından “Benzine 1 Haziran’dan sonra yapılan zamların tamamı geri alındı. Benzin bu geceden itibaren 25 TL seviyelerine döndü. Daha da düşer inşallah. Asgari ücretin 5.500 olması bir ölçüde rahatlattı. Ancak büyük marketleri çok sıkı denetleyerek fırsatçılığa izin verilmemeli!” diye yazdı.

Finans profesörü, mühendis, akademisyen, yazar Prof. Özgür Demirtaş, Yakışıklı’nın bu paylaşımını “İnşallah, Maşallah…” diyerek eleştirdi. Yakışıklı, Demirtaş’a cevap verdi ve ikili arasında şu tartışma yaşandı:

‘GİDERE GİDER’

Yakışıklı: Zoruna mı gitti? İnşaallah Türkiye küresel bir güç olduğu gibi dünyaya yön veren ülke de olacak. İslami değerleri “alay etmek” için kullananlar bu ideali anlamakta zorlanabilir. Dolayısıyla zorlarına da gidebilir. Gidere gider ????

Demirtaş: İslam dinini çıkarlarına alet etme. Ekonomi senin gibi bir gazetecinin İnşallah, Maşallah’ı ile yönetilmez. İslam dinine göre İnşallah kelimesini kullanmadan önce matematiğin getirdiklerini yapman lazım. İnsanların dini duyguları ile oynama. İşini düzgün yap.

Yakışıklı: Benzin fiyatları daha da düşer inşallah diyince İslam’ı çıkar için kullanıyorlar zanneden zihniyet Ebu Cehil’den beri yaşıyor. Bilimsellik yol göstermektir, Türkiye’yi karalamak değildir! Prof’luk sizi tek başına muteber yapmaz. “Yeni olan” çözüm odaklı hiçbir şeyiniz yok!

‘İNŞALLAH DEYİNCE DÜŞMEZ’

Demirtaş: Benzin fiyatları sadece İnşallah diyince düşmez Hacı bey. Bakın İslam dini akıl dinidir. Her şeyi yanlış yapıp inşallah diyerek işinizi halletme dini değildir. Önce doğru para politikası ile Türk lirasının değerini korumalısınız ki benzin fiyatları düşsün.

Yakışıklı: Tabii iş bilene verilir. Milletimiz sizin de dediğiniz gibi 19 yıldır işi bilene veriyor. Sürekli din vurgusu yapıp inşallah denilmesini eleştirmeniz bilimsel mi? Olmasa gerek. Bu bir zihniyet mevzusu. İnşallah Maşallah diye istihza ettiğiniz yorumum gerçeğe dayalı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.