Otlatma yasağı: Asker zoruyla hayvanlar toplanıyor, sahiplerine ceza makbuzu kesiliyor

CHP'li Tanal, TİGEM Ceylanpınar arazisinde otladıkları gerekçesiyle hapsedilen hayvanların sahiplerine ‘bakım ve besleme’ adı altında ödetilen paraların makbuzlarını paylaştı.

Otlatma yasağı: Asker zoruyla hayvanlar toplanıyor, sahiplerine ceza makbuzu kesiliyor
14 Ocak 2021 Perşembe 14:19

banner227

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Urfa'daki Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nin bölgede uyguladığı otlatma ve araziye geçiş yasağını, Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlık) taşıdı.

Urfa doğumlu olan Tanal, hemşerilerini mağdur eden TİGEM’den, TİGEM’in bağlı olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ve İçişleri Bakanlığı’ndan şikayetçi oldu.

TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nin, alan açısından Türkiye’nin en büyük tarım işletmesi konumunda olduğunu hatırlatan Tanal, Ceylanpınar ilçesi sınırları içerisinde kurulu İşletmenin arazilerinin, Ceylanpınar’la birlikte Urfa’nın diğer ilçeleri Akçakale, Viranşehir ve Harran’a, Mardin’in Kızıltepe ilçesine kadar uzadığına dikkat çekti.

OTLATMAYA ELVERİŞSİZ ALANLAR BİLE YASAKLANDI

Dilekçesinde, TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nün son dönemde aldığı bir kararla çevre köylerde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçilerin TİGEM arazilerini otlatma alanı, mera olarak kullanmasını yasakladığını, çevre köylerin TİGEM arazilerine açılan yollarını kapattığını hatırlatan Tanal, “TİGEM Ceylanpınar İşletmesi yönetimi, Şanlıurfalı çiftçilerin bu kış mevsiminde taşlık, metruk arazilerde hayvanlarını otlatmalarına bile engel olmaktadır. Hayvanların otlatmaya elverişsiz alanlara çıkarılmasına dahi izin verilmemektedir. TİGEM bünyesindeki özel güvenlikçiler ve jandarma aracılığıyla çevre köyler ve TİGEM arazisinin ortasında kalan yerleşim yerleri abluka altına alınmıştır. Açık havada otlamaya, dolaşmaya alışık olan 10 binlerce hayvan, günledir kapalı alanlarda tutulmaktadır. Dışarı çıkarılan hayvanlara TİGEM arazisinde otladıkları gerekçesiyle el konulmaktadır” dedi.

HAYVAN NEZARETHANESİ 

Tanal, şikayet dilekçesinde, TİGEM arazisinde otladıkları gerekçesiyle İşletmenin Gümüşsu, Beyazkule, Gökçayır, Akrepli ve Karataş birimlerine götürülen hayvanların nezarethaneyi andıran alanlarda hapsedildiğini anlattı. Hayvanlarını geri almak isteyen çiftçilerden bakım masrafı adı altında para talep edildiğini belirten Tanal, hayvan başı istenen para miktarının ise neredeyse hayvanların ortalama değerine denk düştüğünü vurguladı.

Parayı ödeyemeyen çiftçilerin hayvanlarının TİGEM’in nezarethaneyi andıran alanlarında alıkonulmaya devam edildiğini dile getiren Tanal, TİGEM Ceylanpınar İşletme yönetiminin çiftçileri cezalandırma amaçlı salıvermediği hayvanların açlık ve susuzluktan, bakımsızlıktan telef olduğunu belirtirken, sosyal medyada paylaştığı video görüntülerini de şikayet dilekçesiyle birlikte ek olarak Kamu Denetçiliği Kurumu’na sundu.

ASKER PİKAPLA TİGEM NEZARETHANESİ İÇİN HAYVAN TOPLUYOR

Hayvanlarını dışarı çıkaran köylülerin ve küçükbaş hayvanları otlatan çobanların, TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’ne bağlı özel güvenlikçiler ve jandarmanın baskısıyla, müdahalesiyle karşı karşıya kaldığı ifade eden Tanal, dışarıdaki her sürüden birkaç hayvanın pikapların arkasına atılarak, alıkonulmak üzere kamuoyunda ‘TİGEM Ceylanpınar Hayvan Nezarethanesi’ olarak adlandırılan işletme alanlarına götürüldüğüne ilişkin kayıtları da Kamu Denetçiliği’ne ulaştırdı.

VATANDAŞIN ARPA VE SAMAN ALACAK PARASI YOK

TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nin katı tutumu nedeniyle çevre köylerdeki vatandaşların ve TİGEM arazisi ortasında kalan, resmi kayıtlarda Ceylanpınar Ensar Mahallesi’ne bağlı mezralardaki yurttaşların büyük bir mağduriyet yaşadığını aktardığı dilekçesinde Tanal, “Geçimlerini koyun ve keçi yetiştiriciliğiyle sağlayan vatandaşlar, hayvanlarına yedirecek yeteri kadar arpa, yem ve saman temin edememektedir. Arazide otlama yasağı nedeniyle 10 binlerce hayvan telef olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nin getirdiği otlatma yasağının son bulmaması halinde bölgede hayvan yetiştiriciliği önemli oranda azalacaktır. Devasa TİGEM arazilerine açılan yolların kapatılmasıyla yurttaşlar yaya olarak dahi geçememektedir. Son günlerde artan baskı, çocukların psikolojisini de olumsuz etkilemektedir” bilgisini verdi.

TANAL, ‘HAYVAN NEZARETHANESİ’ MAKBUZLARINI PAYLAŞTI

Tanal, dün akşam sosyal medya hesaplarından Şanlıurfa'daki TİGEM Ceylanpınar İşletmesi'nin ‘Hayvan Nezarethanesi’ makbuzları paylaştı.

Makbuzları, “TİGEM arazisinde otladıkları gerekçesiyle hapsedilen hayvanların sahiplerine ‘bakım ve besleme’ adı altında ödetilen paraların belgesi” olarak duyuran Tanal, “Vatandaşlardan alınan para, satış makbuzuna işlenmiş. Ortada bir satış yok ki! Alım-satım dediğiniz gönül rızasıyla olur. Bu hukuksuzluktur. Vergi Usul Kanunu açısından suç teşkil etmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı göreve davet ediyorum! Nerede satış? İşgaliye parası desek, değil. İdari para cezası da değil. Satış yapılmış gibi sunulmuş. Bu usulsüzlüğün hesabı sorulmalıdır. Ayrıca ortada yasal bir durum olsaydı, vatandaşa hayvanına hangi gerekçelerle el konulduğuna dair tutanak verilirdi. El koyma tutanağı da yok” ifadelerini kullandı.

Daha önceleri TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nin ‘Hayvan Nezarethanesi’nde açlıktan ve bakımsızlıktan telef olan hayvanların videolarını paylaştığını hatırlatan Tanal, “Sözde satış makbuzları ise ‘Hayvan bakım ve besleme bedeli’ şeklinde karalanmış. Yapılan bakım değil, düpedüz hayvana işkencedir, eziyettir, ölüme terk etmektir” değerlendirmesini yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Genco genç - 2 hafta önce
Böyle bir anlayış olurmu O zaman dışarı bağımlı kalın zenginler. Et ve süt italatı yapıp zengin olsunlar fakirleride toplu mezarlara gömün