Osman Kavala: Demokrasi ve hukuk adına çok üzgünüm

'Siyasi amaçlarla içeride tutulduğumu biliyorum. Çok kötü bir kurguya dayalı iddianamelerle cezaevinde tutuluyorum.'

Osman Kavala: Demokrasi ve hukuk adına çok üzgünüm
08 Aralık 2021 Çarşamba 18:12

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi'nin icra komitesi olarak adlandırılan Bakanlar Komitesi’nin Osman Kavala ile ilgili olarak Türkiye’ye ihlal cezası vermesine ilişkin soruya “Biz, Avrupa Birliği'nin Kavala’yla, Demirtaş'la, şununla, bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz. Olay bu kadar basit. Yok farz ediyoruz. Bizim indimizde bunlar yok hükmündedir. Bunları kaç kez açıkladık. İster anlasınlar ister anlamasınlar. Bizim yargımızın vermiş olduğu kararın üzerinde biz, Avrupa Birliği kararı tanımıyoruz. Ne biliyorlarsa onu yapsınlar” yanıtını vermişti.

Erdoğan’ın bu açıklamaları sırasında CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’yı ziyaret etti.

Muharrem Erkek’in aktardığına göre; tutuklu iş insanı Osman Kavala tutukluluğuna ilişkin “Siyasi amaçlarla içeride tutulduğumu biliyorum. Çok kötü bir kurguya dayalı iddianamelerle cezaevinde tutuluyorum. Demokrasi ve hukuk adına çok üzgünüm” dedi.

'ERDOĞAN ROTASINI KAYBETMİŞ DURUMDA'

Muharrem Erkek, Silivri Cezaevi ziyareti sonrası Erdoğan’ın açıklamalarına karşı ANKA Haber Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“AİHM kararlarını Anayasa Mahkemesi kararlarını eleştirebilirsiniz beğenmezsiniz ama ‘tanımıyorum’ diyemezsiniz. Böyle bir yetkiniz de yok; hakkınız hukukunuz yok. Çünkü AİHM kararları bizim mahkemeler için bağlayıcıdır. Biz Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesiyiz. Erdoğan rotasını kaybetmiş durumda. Erdoğan; Türkiye’yi Avrupa’dan, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden Avrupa Konseyi’nden ve hukuk devletinden koparmak istiyor. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklama da demokrasimiz ve hukuk açısından son derece vahim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hukuk devletinden uzaklaştırıyor.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.