ORC anketi: AKP'nin iki kalesinde büyük kayıp var

ORC'nin son seçim anketinde AKP'nin güçlü olduğu Sakarya ve Bursa'da büyük kayıp yaşadığı görüldü.

ORC anketi: AKP'nin iki kalesinde büyük kayıp var
17 Mayıs 2022 Salı 20:15

banner255

ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı son seçim anketinde katılımcılara, "Sakarya ve Bursa'da bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi. İki ilde de iktidar partisinin oy kaybı yaşadığı görüldü.

Türkiye'de son seçimlerde en yüksek oy oranına sahip AKP'nin iki ildeki son durumu araştırıldı. Sakarya ve Bursa'da yapılan anketi ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki sosyal medya hesabından paylaştı.

Pösteki paylaşımına, "AK Parti'nin iki kalesindeki son durum" notunu düşerken Bursa ve Sakarya'daki ortaya çıkan tablo dikkat çekti.

Bursa'da bir önceki seçimde yüzde 46,2 destek gören AKP'nin son ankete göre bu pazar seçim yapılması durumunda yüzde 11'lik bir kayıp yaşayarak yüzde 35,1 oy alacağı tahmin ediliyor. CHP'nin oyunu yüzde 3,5 artırarak 26,2'ye, İYİP'in ise yüzde 8,4 artışla yüzde 20,8'e ulaşması bekleniyor. Bu sonuçlara göre AK Parti'nin yüzde 11'lik kaybının CHP ve İYİP'e dağıldığı görülüyor.

Sakarya'da ise AKP önceki seçimlerde yüzde 58,2 oranında oy almıştı. 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılan son ankette AKP'nin oyunun yaklaşık yüzde 18 kayıpla yüzde 40.4'e gerilediği görülüyor. İYİP'in yüzde 9,4 oranında oy aldığı ilde son anket çalışmasında oyunu yüzde 22,1'e yükselttiği dikkatlerden kaçmazken, önceki seçimde yüzde 13,7 oy alan CHP'nin ise yüzde 5.9'luk artışla yüzde 19,6'ya yükseldiği görülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.