Operasyon düzenlenen GÖÇİZ-DER'in dosyasına gizlilik kararı

GÖÇİZ-DER’e yönelik bu sabah yapılan operasyon kapsamında aralarında eş başkanlarında olduğu 22 kişi gözaltına alındı. Derneğe yönelik soruşturmaya gizlilik kararı getirildi.

Operasyon düzenlenen GÖÇİZ-DER'in dosyasına gizlilik kararı
03 Haziran 2022 Cuma 13:39

banner225

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Göç İzleme Derneği'nin (GÖÇİZ-DER) İstanbul Şirinevler'deki binasına ve dernek yöneticilerin evlerine baskın düzenlendi. İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen ev baskınlarında 28 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu ve 22 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.  

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre gözaltına alınanlar arasında GÖÇİZ-DER Eş Başkanları Kamile Kandan ve Mehmet Boğatekin ile eski GÖÇİZ-DER yöneticileri de bulunuyor. 

AVUKAT EBRU TİMTİK’İN FOTOĞRAFI YIRTILDI

Baskın sonrası binaya giden GÖÇİZ-DER yöneticileri ve avukatlar incelemede bulundu. Dernekte, açlık grevi eyleminde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’in fotoğrafı yırtılarak çöpe atıldığı görüldü. Yine derneğe ait 4 bilgisayarın da polisler tarafından götürüldüğü öğrenildi.

DOSYA'YA GİZLİLİK KARARI GETİRİLDİ

Savcılığın dosyaya da gizlilik kararı getirdiği öğrenildi. Dosya hakkında bilgi almak isteyen avukatlara bilgi verilmedi. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü ve 24 saat avukat kısıtlılık kararı getirildi.

Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler şöyle: GÖÇİZ-DER Eş Başkanları Kamile Kandal ve Mehmet Boğakan, GÖÇİ-ZDER Yöneticisi Şeref Kaya, Halit Karahan, Süleyman Yıldız, Ramazan Kırkpınar, Cihan Kartal, Ali Koçyiğit, Ekrem Teker, Malatya Temsilcisi Songül Köşe, Demgül Athan, Taylan Ürün, eski GÖÇİZ-DER yönetimi avukat Pınar Konak, Makbule Altıntaş, Veysi Yıldız, Bilal Yıldız, İlyas Erdem, Zelal Coşkun ve Kerem Tosun.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.