Öğretmen tacizini protesto eden öğrencilere verilen cezaya itiraz

Küçükçekmece’de bulunan Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde yaşanan öğretmen tacizini protesto ettikleri için “okuldan uzaklaştırma” cezası verilen öğrencilere destek veren Eğitim Sen ve İHD, itirazda bulundukları kararının geri alınarak, öğrencilerin eğitimlerine devam etmesini istedi.

Öğretmen tacizini protesto eden öğrencilere verilen cezaya itiraz
09 Aralık 2018 Pazar 16:41

banner225

Eğitim Sen ve İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde yaşanan öğretmen tacizini protesto ettikleri için haklarında uzaklaştırma cezası verilen öğrencilere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı İHD şube binası salonuna “Tacizi görmezden gelmek suçtur. Protesto etmek cezalandırılamaz” pankartı asıldığı görüldü. 

Hazırlanan ortak basın metnini Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Başkanı Özlem Tolu okudu.

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde 2016 yılında öğrenciyken coğrafya öğretmeni tarafından taciz edildiğini ileri sürülen E.E.K’nin öğretmenin hala okulda görev yapması üzerine Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Tolu, bunun üzerine öğretmen hakkında “çocuğa karşı cinsel taciz” ve “basit tehdit” suçlamaları ile iddianame hazırlandığını kaydetti. 

CEZAYA İTİRAZ EDİLDİ

Konunun basına yansımasının ardından okuldaki öğrencilerin ise, durumu protesto ettiklerini söyleyen Tolu, bütün okuldaki öğrencilerin katıldığı bir protesto eyleminden sonra 5 öğrenciye 5 gün okuldan uzaklaştırılma cezası verildiğini belirtti. 

Tolu, sendika avukatları aracılığı öğrencilere verilen bu cezaya itiraz ederek, disiplin cezasının kaldırılmasını talep ettikleri bilgisini verdi. 

‘İÇTİHATLARA AYKIRI’ 

Tolu, “Hiç kimsenin görmezden gelmemesi gereken taciz gibi önemli bir olayı protesto ettikleri için öğrencilerimiz hakkında tesis edilen kısa süreli okuldan uzaklaştırma disiplin cezası, hukukun evrensel ilkelerine ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına, Anayasaya, Anayasa Mahkemesi kararlarına, Milli Eğitim Temel Kanunu’na ve Danıştay'ın üretmiş olduğu içtihatlara aykırıdır” diyerek, öğrencilere ceza verilmesinin doğru olmadığını belirtti. 

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 13. ve 15’inci maddelerine atıf yapan Tolu, “Çocuklara ceza verilmesi örgütlenme ve ifade hakkının engellenmesi anlamına gelmektedir” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİN CEZALANDIRILMALARINA YOL AÇIYOR’ 

Hukukçular ve bakanlık yetkililerinin konuyu ivedilikle incelemeleri gerektiğini söyleyen Tolu, “Zira Milli Eğitim Temel Kanunu’nda veya herhangi bir eğitim ve öğretim kanununda disiplin cezasına dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Disiplin cezasına dayanak yönetmeliğin kanuni bir dayanağı bulunmamaktadır. Kanunsuz ceza uygulanması söz konusudur. Bu durum ülkenin birçok okulunda haksız ve kanunsuz biçimde öğrencilerin cezalandırılmalarına yol açmaktadır” ifadelerini kullandı. 

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Tolu,  Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube, İHD Çocuk Hakları Komisyonu ve İHD Eğitim Hakları Komisyonu olarak taleplerini ise şöyle sıraladı: 

“*Uzaklaştırma kararının geri alınması, çocukların okula dönerek eğitimlerine ara vermeden devamının sağlanmalıdır. 

* Öğrencilere bu hukuka aykırı cezayı verenler hakkında disiplin soruşturması başlatılması, çocuk istismarının önlenmesi için acil ve etkili tedbirler alınmalıdır. 

* Anayasa ve taraf olunan uluslararası sözleşmelerden doğan sorumlulukların yerine getirilmesi; çocuk hakları ve eğitim haklarının eksiksiz temin edilmesi ve başta kadın ve çocuk istismarı vakaları olmak üzere faillerin cezasızlıkla ödüllendirilmeyip gerekli yaptırımların uygulanmalıdır.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.