Newroz kutlamalarında en az 488 kişi gözaltına alındı

Bu yıl 60’ı aşkın merkezde gerçekleşen Newroz kutlamalarında coşkunun yanı sıra baskı ve hak ihlaleri de yaşandı. 173'ü çocuk, en az 488 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Newroz kutlamalarında en az 488 kişi gözaltına alındı
22 Mart 2022 Salı 15:28

Bu yılki Newroz “Dem dema serkeftine ye (Şimdi Kazanma zamanı)” sloganıyla 60’ı aşkın kent merkezinde kutlandı.

Birçok kentte Newroz'a katılımın engellenmesinin yanı sıra çok sayıda gözaltı ve tutukalamalar yaşandı. Newroz'da en az 488 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 173'ünün çocuk olduğu öğrenildi.

Ana teması "PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması" olan Newroz kutlamalarında, polis ekipleri "örgüt propagandası" gerekçesiyle çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 

DİYARBAKIR 

Diyarbakır ilçelerinde 19 ve 20 Mart tarihlerinde yapılan Newroz kutlamaları sırasında onlarca kişi gözaltına alındı. Yurttaşların birçoğu yöresel kıyafetler nedeniyle alana alınmadı. Bazı sanatçılar da yöresel kıyafetler giydiklerinden kaynaklı Newroz sahnesine çıkartılmadı. Newroz kutlamaları öncesi de ilçelerde birçok kişi ev baskınlarında gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin bazıları darp edildi. 

Diyarbakır'da 21 Mart'ta yapılan Newroz kutlamaları ise engellemelerle başladı. On binlerce kişi alana alınmadı. Polislerin gaz, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahalesi sonucu bazı kişiler yaralandı ya da fenalık geçirdi. Ayrıca 150'si çocuk en az 300 kişi Newroz kutlamaları sonrası gözaltına alındı.

AYDIN 

20 Mart'ta Aydın Efeler ilçesinde kutlanan Newrozdan hemen sonra sanatçılar, Serhat Kural, Fesih Şahin, Nihat Yılmaz, Eyüp Yıldız, Sedat Kement, Gökhan Ölçer, Mervan Aktumur, söyledikleri Kürtçe şarkılar nedeniyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 5'i savcılık ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Fesih Şahin çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

KONYA

21 Mart'ta Konya merkezde kutlanan Newroz kutlamasına katılan Hediye Yıldız, Serhat Levent, Hamide Kaya ve Resul Hocaoğulları Meram, ulusal kıyafetleri gerekçe gösterilerek, polis arama noktasında gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar TEM'de ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

MARDİN  

19 Mart'ta Mardin Kızıltepe ilçesinde kutlanan Newroz sonrası yapılan yürüyüşe polis müdahale etti. Çoğu çocuk 30'a yakın kişi gözaltına alınarak, daha sonra serbest bırakıldı. 30 kişiden 18'inin çocuk olduğu öğrenildi. 

21 Mart'ta Mardin Nusaybin ilçesinde kutlanan Newroz'da Kürdistan Bayrağı'nın açılması ve "Bijî Serok Apo" sloganlarının atılması nedeniyle polisler, alana girerek bayrağa el koymaya, gözaltı yapmaya çalıştı. Tepkiler sonucu geri adım atan polisler, Newroz sonrası akşam saatlerinde ev baskınları yaptı. En az 5 kişi gözaltına alındı. 

ŞIRNAK 

20 Mart'ta Şırnak Silopi ilçesinde yapılan Newroz kutlamalarında sarı, kırmızı, yeşil renklerdeki flamaları takan 6 kişi gözaltına alınarak, akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Yine HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ üstünün aranmasını kabul etmeyince polislerin şiddetine maruz kaldı.

ADANA 

21 Mart'ta Adana'da kutlanan Newroz'da Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Serhat Sezgin, gazetede ile birlikte alana girmek istemesi üzerine gözaltına alındı. Yine çok sayıda kişinin de sarı, kırmızı ve yeşil flamalar taşıdıkları ve slogan attıkları için gözaltına alındığı öğrenildi. Adana'daki gözaltılarda kişiler hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla hakkında işlem yapılarak, serbest bırakıldı.

İSTANBUL 

20 Mart'ta kutlanan İstanbul Newroz'unda 5’i çocuk olmak üzere 86 kişi, Newroz sonrası gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltı gerekçesi ise etkinliğin bitiş tarihinde çıkmamaları oldu. 

TEKİRDAĞ 

20 Mart'ta kutlanan Tekirdağ Newroz’nda 9 kişi kutlamanın yapıldığı alanda ülkücü bir grubun provokasyon girişiminde bulunması üzerine çıkan tartışma nedeniyle gözaltına alındı. Gözaltındakiler emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

Yine alana gelen 5 yurttaş da attıkları sloganlar nedeniyle “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Bunlarda bir gün sonra savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 

GEBZE 

19 Mart’ta Kocaeli Gebze ilçesinde kutlanan Newroz sonrası da 4 yurttaş gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ramazan Öter, İhsan Öter, Eyüp Öter ve Yusuf Demir, Newroz alanında marş okudukları gerekçesiyle “örgüt propagandası” yaptıkları suçlamasıyla tutuklandı.

VAN ERCİŞ

20 Mart'ta Van Merkez'de kutlanan Newroz sonrası "PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine slogan attıkları" gerekçesiyle 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltılar bir gün sonra emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

17 Mart'ta Van'ın Erciş ilçesin yapılan kutlamadan sonra 5 kişi “örgüt propagandası” suçlamasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar bir gün sonra emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

AĞRI

21 Mart'ta Ağrı’da gerçekleşen kutlama sonrası yine atılan sloganlar gerekçe gösterilerek, 10 kişi gözaltına alınarak, emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

YÜKSEKOVA

21 Mart'ta Hakkari Yüksekova ilçesinde kutlanan Newroz’da Grup İsyan Ateşi üyesi bir müzisyen gözaltına alındı. Müzisyende emniyet ifadesinin ardından serbest bırakıldı. (MA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.