Newroz alanına alınmayan Gergerlioğlu: Aramıza engeller koyabilirler ama biz halkların vekiliyiz

Ankara’da milletvekilliği düşürüldüğü için adalet nöbeti tuttuğu Meclis’ten polis zoruyla çıkarılan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu ise serbest bırakılınca geldiği Newroz alanına sokulmadı.

Newroz alanına alınmayan Gergerlioğlu: Aramıza engeller koyabilirler ama biz halkların vekiliyiz
21 Mart 2021 Pazar 16:30

Ankara’da Newroz kutlamasının adresi Anıtpark oldu. Polisin yoğun güvenlik önlemlerinin aldığı mitig alanına gelenler iki arama noktasından geçmek zorunda kaldı. Ankara emniyeti daha önce HDP’nin kongreleri ve mitinglerde yaptığı gibi birçok eşyanın alana girişine izin vermedi. Önceden powerbank, şartj aleti, çakmak gibi eşyaları almayan polis, bu kez fular, ip, bant, hatta dezenfektanları bile alana sokmadı.

“Eşitlik, Adalet, Barış, Özgürlük”, “Newroz Ateşiyle direnelim, özgürleşelim” pankartları asılan kutlamaya, birçok demokratik kitle örgütü temsilcisi de katıldı. 

ALAN OTOBÜSLERLE ÇEVRİLDİ

Newroz alanının etrafı, sabah saatlerinde dışarıdan görünmeyecek şekilde polis otobüsleriyle çevrildi. Yoğun polis hareketliliğinin olduğu alana gelişler de erken saatlerde başladı. Alana girmek isteyen halka, polis sık sık zorluk çıkarırken, “canlı bomba” araması gerekçesiyle yurttaşların üzerleri ikişer kez arandı. 

ATEŞ HİÇ SÖNMEDİ

Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Şamil Parlak, Kawa'dan bu yana Newroz ateşinin yandığını belirterek, "O günden bu yana hiçbir Kawa yenilmedi. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Kawalar bundan sonra da yenilmeyecekler" dedi. Cezaevlerindeki açlık grevine de değinen Parlak, “Haklarını ve onurlarını korumak için bedenlerini açlığa ve ölüme yatırmaktan başka bir yol bırakılmıyor tutsaklara. İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinin ölümlerle sonuçlanmadan taleplerin karşılanması ve bir an önce hukuk dışı keyfiyete son verilmesi gerekiyor” diye belirtti. 

'ATEŞ ANKARA SOKAKLARINDA'

Uzatılan barış elinin itildiğini ifade eden Parlak, 2013 Newroz’unu hatırlatarak, şöyle dedi: “Hiçbir tabutun gelmediği sıvasız evlere şimdi bayraklar asılıyor. Estirilen ırkçı şoven kasırga üzerinden değerlerinden kopmuş ve birbirine düşmanlaştırılmış bir toplum yaratılmak isteniyor. Ankara sokaklarını yıllardır, her şeye ve herkese yasaklamaya çalışan iktidar görsün; biz buradayız. Tüm saldırılara karşı sokaklardayız, meydanlardayız. Kawa’nın yaktığı isyan ateşini Ankara sokaklarında taşıyoruz.” 

GERGERLİOĞLU NEWROZ’A ALINMADI, ARAYARAK SAHNEDEN SESLENDİ

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından 4 gündür adalet nöbeti tutuğu Meclis’te gözaltında alınan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, ifadesinin ardından serbest bırakılınca Newroz alanına geldi. Ancak milletvekilliği düşürüldüğü için üzeri aranmak istenen Gergerlioğlu, miting alanına alınmadı. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın, sahneye çıkarak yaşananları anlatması üzerine Newroz alanından polisin tutumuna karşı yuhalamalar ve “Gergerlioğlu onurumuzdur” sloganları yükseldi.

Gergerlioğlu’nun Newroz alanındakilere seslenmesi için telefonla arandı. Telefondaki sesi mikrofona verilen Gergerlioğlu, “Tüm bu karanığa, engellemelere rağmen sizleri, bizlerden kimse ayıramaz. Aramıza engeller koyabilirler, aramıza mahkemeler koyabilirler aramıza zindanlar koyabilirler ama biz halkların vekiliyiz” dedi.

Açıklamanın ardından Cevdet Bağca ve Ahmet Şiar sahne aldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.