'Müslüm' filminin senaryosu için açılan dava sonuçlandı: Jenerikte isimleri geçecek

Yapımcı Mine Şengöz ile senarist Yıldız Bayazıt, gişe rekortmeni 'Müslüm' filminin senaryosunda hak talep ettikleri dava sonuçlandı; mahkeme jenerikte isimlerinin geçmesine hükmetti.

'Müslüm' filminin senaryosu için açılan dava sonuçlandı: Jenerikte isimleri geçecek
28 Mayıs 2022 Cumartesi 18:14

banner225

Arabesk müziğin duayen ismi Müslüm Gürses'in hayatını anlatan gişe rekortmeni "Müslüm" filminin senaryosuna yönelik açılan dava, Mine Şengöz ve Yıldız Bayazıt lehine sonuçlandı. Öyküsünün kendilerine ait olduğunu söyleyen yapımcı Mine Şengöz ve Senarist Yıldız Bayazıt ise Müslüm filminin yapımcısı Mustafa Uslu ile ICNN Yapım şirketi ile Dijital Yapım Evi Reklam şirketine dava açmıştı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne avukat Hande Fırat aracılığıyla açılan davaya göre "Müslüm" adlı sinema filminin projelendirilmesi ve öyküsünün oluşması için Mine Şengöz ile Yıldız Bayazıt 3 yıl boyunca uzun uğraşlar verdi. Filmin çekimlerine başlamak için bu işe para yatıracak yapımcılarla görüşme sağlayan Mine Şengöz, ICNN Yapım şirketiyle anlaşma yapmasına rağmen iddialara göre; yapımcı Mine Şengöz'ün adına jenerikte yer verilmedi. 

HAZIRLADIKLARI ÖYKÜNÜN YÜZDE 80'E YAKIN KISMI BİREBİR KULLANILDI

Filmde müvekkillerinin yazmış olduğu senaryonun kullanıldığını vurgulayan Avukat Hande Fırat "Müvekkillere ait film öyküsü, senaryo ve diyaloglarla ilgili katkıların yüzde 80’e yakın kısmı filmde birebir kullanılmıştır. Filmin ruhunu oluşturan her birini kendi tavır ve üslupları içinde anlatan karakterler müvekkiller tarafından kaleme alınmıştır. Filmin ön ve arka jenerikleri ile tüm tanıtıcı malzemelerinde müvekkiller Mine Şengöz ile Yıldız Bayazıt’ın isimlerine senarist olarak yer verilmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında ise Şengöz ve Bayazıt'ın avukatları "Bilirkişi raporunda müvekkillerin film üzerinde eser sahibi olduğu, senaryoyu yazdıkları tespit edilmiştir. Davamızın kabulünü istiyoruz" şeklinde konuştu. Davalılar Mustafa Uslu ile iki yapım şirketinin avukatları da davanın reddini talep etti. 

FİLM ÜZERİNDE ESER SAHİBİ OLDUKLARI KABUL EDİLDİ

Mahkeme, Mine Şengöz ile Yıldız Bayazıt'ı haklı buldu ve iki ismin Müslüm filminin senaryo sahipleri olduğuna karar verdi. Bunun yanı sıra mahkeme "Müslüm" filminin ön jenerikleri ile tanıtıcı malzemelerinde de Mine Şengöz ile Yıldız Bayazıt’ın ismine senarist olarak yer verilmesini uygun gördü.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.