Mültecilerin geri dönüşü için dörtlü zirve planı

Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönmeleri hedefiyle Türkiye’nin ev sahipliğinde 3 ülkeyle ortak bir konferansın planlandığı belirtildi.

Mültecilerin geri dönüşü için dörtlü zirve planı
05 Kasım 2019 Salı 09:57

banner255

Suriyeli mültecilerin ülkelerine ‘gönüllü’ geri dönmeleri hedefiyle Türkiye’nin ev sahipliğinde Lübnan, Irak ve Ürdün’ün de katılımıyla ortak bir konferansın planlandığı öğrenildi.

Hükümete yakın Türkiye gazetesinden Selçuk Böke’nin haberine göre bu kapsamda Türkiye, Suriye krizinin yol açtığı göçten etkilenen Lübnan, Irak ve Ürdün ile birlikte dörtlü mülteciler konferansı yapmayı planlıyor. Bu ay sonunda yapılacağı belirtilen konferansa, en fazla Suriyeli mülteciyi barındıran Türkiye’nin ev sahipliği yapması bekleniyor.

Suriye krizinden dolayı göçten doğrudan etkilenen ülkeler olan Türkiye, Lübnan, Irak ve Ürdün’ün, söz konusu konferensta geri dönüş için yapılması gerekenler, dönüşte sağlanacak imkânlar, bu imkânların kim tarafından ve nasıl sağlanacağı konularını kapsamlı bir şekilde ele alacağı ifade edildi.

GERİ GÖNDERME MEKANİZMALARI

Yaklaşık 3,7 milyon Suriyeli mültecinin ülkelerine gönüllü bir şekilde dönmesi için geri gönderme mekanizmalarının yaygınlaştırılacağı kaydedildi.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.