Müftülükten Kuran kursunda çocuk istismarına değil, haberlere tepki: Neden gündeme getiriyorsunuz?

Barış Pehlivan: Bir görüntü izledim. AKP Milletvekili Celalettin Güvenç vardı videoda. Çocukların istismar edildiği Arınç Kuran Kursu’nda bir ‘icazet töreni’ düzenleniyordu...

Müftülükten Kuran kursunda çocuk istismarına değil, haberlere tepki: Neden gündeme getiriyorsunuz?
21 Eylül 2021 Salı 12:12

banner225

Kahramanmaraş İl Müftülüğü’nün “Toplum Yararına Çalışma Projesi” kapsamında çalışan bir 'hocanın' Arınç Kuran Kursu’nda çocuklara yönelik sistematik cinsel istismarı gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. İstismarı gündeme getiren gazeteci Barış Pehlivan, olayla ilgili aradığı Kahramanmaraş Müftülüğü yetkilisinin çocuk istismarı haberine ‘eski bir olay’ dediğini belirterek, ‘Neden gündeme getiriyorsunuz?’ diye çıkıştığını yazdı. Pehlivan, istismarla ilgili aradığı müftülüğün olayı gündeme getirmesinden ötürü kendisine kızgın olduklarını belirterek, “Müftülük personeline göre, yaşanan cinsel istismar bir hataydı sadece! Onu yazmam yerine, Kuran kurslarındaki başarılardan dolayı teşekkür etmem gerekirdi! Böyle denildi telefonda” ifadelerini kullandı.

Maraş’ta il müftülüğünün “Toplum Yararına Çalışma Projesi” kapsamında Arınç Kuran Kursu’nda ‘hoca’ olarak çalışan Ruhullah Çelik’in, erkek çocukları sistematik şekilde istismar ettiği ortaya çıkmış, kurs hocasının istismardan sonra çocuklara hükümetin propaganda aracı haline gelen TRT'nin Diriliş Ertuğrul adlı dizisini izlettiği gündeme oturmuştu. Olayın, cinsel istismara maruz kalan çocuklardan birinin yaşananları babasına anlatmasıyla ortaya çıktığı açığa çıkmıştı. Geçen yıl yaşanan olayda çocuğun babasının il müftülüğüne gittiğini ve olayın daha sonra savcılığa intikal ettiği, uzman raporlarıyla da çocukların doğru söylediği ve savcılığın istismarı kanıtladığı geçtiğimiz hafta basına yansımıştı. Kurs hocası Çelik ise 12 yaşından küçük çocuklara cinsel istismar suçundan tutuklandı.

Hoca Ruhullah Çelik’in çocuklara istismarda bulunduğu Arınç Kuran Kursu’nun asıl sahibinin bir tarikat olduğunu belirten Pehlivan, Cumhuriyet gazetesindeki bugünkü köşe yazısında, söz konusu tarikatı ve bağlantılarını yazdı. Kursun bağlı olduğu tarikatını Nakşibendi tarikatı olduğunu ifade eden Pehlivan, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı AKP Milletvekili Celalettin Güvenç'in ise çocukların istismar edildiği kurs ile ilişkisi olduğunu kaleme aldı.

Pehlivan’ın çocukların istismara uğradığı Kuran kursunun bağlantıları ve AKP ile ilişkisine dair yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

MÜFTÜLÜK İSTİSMARA DEĞİL HABERLEŞTİRİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

“”Eski bir olayı neden gündeme getiriyorsunuz?”

Telefonun ucundaki ses böyle diyordu.

Küçük çocuklara cinsel istismarın yaşandığı Kuran kursuna dair sorularım vardı. Daha sağlıklı bilgi almak için kursun olduğu Türkoğlu ilçesindeki müftülüğü aradım. Bir yetkiliyle görüşmek istedim. Bunun üzerine kendisini “memur” olarak tanıtan müftülük personeli İrfan Aydoğan’la konuşmaya başladım.

Önceki Arka Bahçe’deki yazımı okumuşlar ve öfkelenmişlerdi. Girişteki soruyla muhatap oldum. İstismara uğrayan küçük çocuğun geçen yıl babasına açılmasıyla ortaya çıkan rezaletin duyulması rahatsız etmişti.

Yetmedi...”

MÜFTÜLÜK PERSONELİNDEN PEHLİVAN’A: İSTİSMAR BİR HATAYDI, ONUN YERİNE KURAN KURSUNUN BAŞARILARI YAZILMALIYDI

“Müftülük personeline göre, yaşanan cinsel istismar bir hataydı sadece! Onu yazmam yerine, Kuran kurslarındaki başarılardan dolayı teşekkür etmem gerekirdi! Böyle denildi telefonda... “

‘ÇOCUKLARIN İSTİSMAR EDİLDİĞİ KURSUN SAHİBİ NAKŞİBENDİ TARİKATI’

“Hem müftülükle görüşmemde hem de diğer kaynaklardan edindiğim izlenim şu yöndeydi:

Hoca Ruhullah Çelik’in çocukları istismar ettiği Arınç Kuran Kursu’nun asıl sahibi bir tarikattı.

O tarikatın da Nakşibendi olduğu konuşuluyordu.

Tarikatın kollarından olan, kökeni Şeyh Ali Arınci’ye uzanan Arınç İlim Yayma Derneği çatısı altındaki bir Kuran kursuydu orası.

Diyanet ise sadece “denetlemekle” yükümlüydü.

Aileler çocuklarını doğu illerinden getirip teslim ediyordu.”

Tüm bu denklem de tarikatların binlerce çocuğu nasıl içine hapsettiği gerçeğini bir kez daha hatırlatıyordu.”

‘BİR GÖRÜNTÜ İZLEDİM, AKP’Lİ GÜVENÇ ÇOCUKLARIN İSTİSMAR EDİLDİĞİ KURSTA İCAZET TÖRENİ DÜZENLİYORDU’

Son bir görüntü izledim...

TBMM İçişleri Komisyon Başkanı AKP milletvekili Celalettin Güvenç vardı videoda.

Güvenç’in Erzurum’da valiyken Fethullahçıların tecavüz dosyasını nasıl kapattığını çok kez yazdım. Şimdi yine o karşıma çıkmıştı.

Şöyle ki...

Yıl: 2019.

Çocukların istismar edildiği Arınç Kuran Kursu’nda bir “icazet töreni” düzenleniyordu.”

AKP’Lİ GÜVENÇ ŞEYHLERİ SELAMLAYIP ÇOCUKLARIN İSTİSMAR EDİLDİĞİ KURSA ‘KUTSAL İLİM MECLİSİ’ DEMİŞ

Sahneye Celalettin Güvenç çıkıyor, “Muhterem Seydam” diyerek oradaki şeyhleri selamlıyordu. Sonra Arınç Kuran Kursu’nun “mübarek, ilim ve irfan meclisi” olduğunu anlatıyordu.

Bakmayın okuduğunuza, bazen kelimeler kifayetsiz kalıyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.