Montrö Bildirisi'ne imza atan 103 amiral için TCK 316'dan hapis istemi

'Montrö Bildirisi' olarak bilinen soruşturmada iddianame Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Montrö Bildirisi'ne imza atan 103 amiral için TCK 316'dan hapis istemi
06 Aralık 2021 Pazartesi 18:02

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli amiral hakkındaki soruşturmasını tamamladı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, iddianamede yer alan 103 şüpheli hakkında, "Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar TCK 316'ncı maddeden hapis cezası talep edildi. 

Açıklamada, haklarında gözaltı kararı verilen bir kısım şüphelinin dijital materyallerinin incelendiği ve suça konu yazışmaların iddianameye eklendiği bilgisi yer aldı.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

Başsavcılık, 4 Nisan'da bir grup emekli amiralin yayımladığı "Montrö bildirisi"ne ilişkin soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Soruşturma kapsamında, 5 Nisan'da Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmış, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'a ise emniyete gelmeleri için tebligat yapılmıştı.

Şüpheliler, ifade işleminin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Soruşturmada, 6 emekli amiral ile 1 emekli general 16 Nisan'da ifadeye çağrılmış, 22 Nisan'da şüphelilerden 6'sı adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Emekli amiral Işık Biren ise tedavi gördüğü için ifadeye gelememişti. Geri kalan şüphelilerin ifadesi ise 27 Mayıs'ta almıştı.

NE OLMUŞTU?

103 emekli amiral, 4 Nisan 2021 tarihinde dönemin önemli tartışma konusu olan "tekkedeki amiral"ve "Montrö'nün tartışmaya açılması" ve Atatürk ilke ve devrimleri konularında açıklama yapmıştı.

İktidar ve beraberindekiler tarafından açıklama nedeniyle askerin siyasete müdahale ettiği iddialarında bulunulmuş ve bildiri darbe iması olarak değerlendirilmişti. 

Amirallere yönelik hazırlanan iddianamede, "Devletin Güvenliğine veya Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Montrö bildirisindeki isimlere TCK 316'ncı maddeden ceza istendi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.