Mitinge izin verilmeyen meydana Kılıçdaroğlu ve Akşener birlikte çıkıyor

Mersin'de 'miting alanı değil' denilerek AKP'ye açılan ancak muhalefete yasaklanan Cumhuriyet Meydanı'nda, CHP ve İYİ Parti liderlerinin ortak açılış düzenleyeceği kaydedildi.

Mitinge izin verilmeyen meydana Kılıçdaroğlu ve Akşener birlikte çıkıyor
02 Ocak 2022 Pazar 13:02

banner255

Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) ‘miting alanı değil’ denilerek izin verilmeyen Mersin’deki Cumhuriyet Meydanı'nda, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in birlikte temel atma törenine katılacağı belirtildi.

Mersin Valiliği, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Meydanı'nda ‘mitin değil, açılış yaptı' görüşünü savunmuştu. Bunun üzerine ‘Madem 'miting' demeden Cumhuriyet Meydanı veriliyorsa, CHP de 3 Ocak 2022 Pazartesi günü o meydanda temel atma töreni düzenlenmesini kararlaştırdığı’ aktarıldı.

Söz konusu bilgiyi Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk bugünkü köşesinde gündeme getirdi.

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenlemek istemişti. Ancak, Valilik, 'Orası miting alanı değil' dedi. Kılıçdaroğlu da, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de, 'Ama aynı meydanda; AKP Genel Başkanı miting düzenlemişti. Biz de düzenleyeceğiz' dedi. İtirazlardan bir sonuç alınamadı. Miting bir başka meydanda yapıldı” diye hatırlatan Öztürk, devamında şuna dikkat çekti: “Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deneyimli bir siyasetçi. Kılıçdaroğlu'nun aynı meydanda miting düzenlemesine izin verilmiş olsa, ertesi gün, AKP ve CHP'nin miting fotoğrafları karşılaştırılacak ve bunu basınla paylaşacaktı. CHP'liler, mitinglerinin daha kalabalık olacağını biliyorlardı. O karşılaştırma yapılamadı. Çünkü, Valilik, 'Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenlemedi. Açılış yaptı' görüşünü savundu.”

“Madem 'miting' demeden Cumhuriyet Meydanı veriliyorsa, CHP'de 3 Ocak 2022 Pazartesi günü o meydanda temel atma töreni düzenlenmesini kararlaştırdı” bilgisini paylaşan Öztürk, törenin Mersin için son derece önemli olduğunu çünkü metro temeli atılacağını ifade etti.

'MERSİNLİLER, CHP GENEL BAŞKANINA YAPILANI UNUTMAMIŞ'

3 Ocak’taki açılışa Kılıçdaroğlu ve Akşener’in birlikte katılacağını yazan Saygı Öztürk devamında şunları kaydetti:

"Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde ittifak yapılmamış, İYİ Parti de aday çıkarmıştı. Durum, bugün çok farklı. Millet İttifakı'nı oluşturan partilerin genel başkanları da 3 Ocak'ta Mersin'de yapılacak törene davet edildi. Eğer programda değişiklik olmazsa; Kılıçdaroğlu ile birlikte Meral Akşener de Mersin'de olacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na daha önce Cumhuriyet Meydanı'nda miting izni vermeyen valilik, yine yasaklama getirebilir mi? Pek ihtimal verilmiyor. Vahap Seçer: “Orası belediyemizin tapulu malı. Valiliğe temel atma töreninin yapılacağını, asayişin sağlanması için gerekli önlemlerin alınması için başvurdum. Bir engel çıkacağını sanmam. Ayrıca, tapulu malımız üzerinde yapacağımız bir etkinlik için izin istememize de gerek yok” görüşünde.

Metronun temeli eski otogarda yapılacak. Ancak Cumhuriyet Meydanı'nda tören yapılacak. Bunun nedeni de, Cumhurbaşkanı da aynı yerde temel atma ve açılışlar yapmıştı. Temel atmaysa; CHP ve İYİ Parti liderleri de aynı meydanda olacak. Mersinliler, CHP Genel Başkanı'na yapılanı unutmamış…"


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.