MetroPOLL anketi: Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 50’ye dayandı

MetroPOLL Araştırma’nın ocak ayı anketine göre, Millet İttifakı’nın yüzde 50 seçmen desteğini bulmasına ramak kaldı.

MetroPOLL anketi: Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 50’ye dayandı
12 Şubat 2022 Cumartesi 20:23

MetroPOLL Araştırma ocak ayı anketini açıkladı. ‘Türkiye’nin Nabzı’ başlıklı anket serisinin bu yılki ilk sayısında 8-12 Ocak arasında 28 ilden 1508 kişiyle görüşüldü. Katılımcılara, iki ittifaktan hangisine yakın oldukları, bir ittifaka yakın hissetmese dahi hangisine oy verebileceğine dair görüşleri soruldu.

Araştırma şirketinin yöneticisi Özer Sencar’ın Twitter’da paylaştığı sonuçlara göre, CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı’na yakın hissettiğini söyleyen katılımcıların oranı yüzde 43,7. AKP, MHP ve BBP’den oluşan Cumhur İttifakı’na yakın hissedenlerin oranıysa yüzde 40.

İKİ İTTİFAKA DA YAKIN HİSSETMEYENLER DAĞITILINCA

İki ittifaka da yakın hissetmemesine rağmen oy verirken Millet İttifakı’nı tercih edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 6. Böylece Millet İttifakı’na oy desteği toplamda yüzde 49,7’ye ulaştı. Yakın hissetmemesine rağmen Cumhur İttifakı’nı tercih edeceğini söyleyenlerin oranıysa yüzde 2,1’de kaldı. ‘Cumhur’un toplamdaki oy desteği yüzde 42,1 çıkmış oldu.

‘ZAMLARIN ETKİSİNİ ŞUBATTA GÖRECEĞİZ’

Araştırmacı Sencar, bu oranların ocaktaki enerji zamlarının etkisini yansıtmadığını belirterek şu görüşleri paylaştı: “Ocak ayında cumhur-millet ittifaklarının seçmen desteği. Aralık ayındaki döviz dalgalanmaları ve çalışanlara yapılan zamların etkisi AKP’ye yaklaşık 3 puan kazandırmıştı. Ocaktaki elektrik ve doğalgaz zamlarından önce. Bu zamların etkisini şubat ayında açıkça göreceğiz.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.