Metin Akpınar'dan 'Erdoğan' tahmini: Seçilmeyeceğini görürse, seçime gitmez

Oyuncu Metin Akpınar, Cumhuriyet'e verdiği röportajda, Cumhurbaşkanı Erdoğan için, "Seçime giderken eğer yapılan araştırmalarda seçilemeyeceğini görürse seçime gitmez diye düşünüyorum" dedi.

Metin Akpınar'dan 'Erdoğan' tahmini: Seçilmeyeceğini görürse, seçime gitmez
06 Haziran 2022 Pazartesi 12:04

banner255

Geçen yıl izleyiciyle buluşan, 'İyi ki yapmışım' adlı belgeselinden sonra 'Sahneye Adanmış Bir Ömür: Metin Akpınar' başlıklı biyografiyle gündemde olan Türkiye sinema ve tiyatrosunun önemli ismi Metin Akpınar, Cumhuriyet gazetesine röportaj verdi. Akpınar, politikayla ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

2023 yılında yapılması öngürülen seçimlere dair konuşan Akpınar, “Muhalefet çok büyük hata yapmazsa, siyasi tarihe baktığımızda ekonomik sıkıntılar iktidarlar için çok hoş değildir" dedi. Ancak 6'lı masanın son zamanlarda yetersiz kaldığını dile getiren Akpınar, "Çok güzel toplandılar, yuvarlak masa, herkes eşit falan, sadece işte güçlendirilmiş parlamenter sistemde birliktelik olduğu anlaşıldı. Ama dış politikayı ne yapacaksınız, ekonomiyi nasıl düzelteceksiniz, tarımı nasıl canlandıracaksınız... Sihirli çubukla dokunmuş gibi düzelmez ki bunlar. Çok ciddi plan program yapılması lazım" dedi.

Akpınar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Sayın Cumhurbaşkanı da iyi bir pragmatist, iyi bir zamanlamacı kendine göre duruma göre kendinden ödün verebiliyor, çabuk değişebiliyor, dönebiliyor... Burada da seçime giderken eğer yapılan araştırmalarda seçilemeyeceğini görürse seçime gitmez diye düşünüyorum."

"Tamamen iptal etme hakkı yok ama altı ay erteleme hakkı var Cumhurbaşkanı olarak ama ondan sonra da meclisin bu altı ayları uzatma hakkı var. Meclis’te de çoğunluğu olduğu için isterse bunu yapabilir. Çünkü bu yüksek enflasyonun dönüşü pek kolay değil. Üretmezsen pahalılık kaçınılmaz, bolluk olacak, talep karşılanacak, artısı olacak ki rekabetle fiyat düşecek. En basit iktisat kuralı" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.