Melih Bulu'dan Boğaziçili öğrenciye disiplin soruşturması

Boğaziçi Üniversitesi'nde Melih Bulu'ya karşı protestolar nedeniyle bir öğrenciye disiplin soruşturması açıldı.

Melih Bulu'dan Boğaziçili öğrenciye disiplin soruşturması
19 Şubat 2021 Cuma 17:00

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Melih Bulu’ya karşı eylemleri bir buçuk ayı aşkın zamandır sürüyor. Rektörlük, eylemleri gerekçe göstererek bir öğrenciye disiplin soruşturması açtı. 

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, kayyum rektör Melih Bulu’nun imzasıyla, Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Turgut Tüzün Onay’a gönderilen yazıda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nun rektörlüğe gönderdiği soruşturma yazısı da yer aldı. Yazıda, öğrenciler hakkında kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve mala zarar verme suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı, ifadeleri alınan şüphelilerin adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldıkları aktarıldı.

Bulu, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nun ilgi yazısı ile soruşturma açıldığı bildirilen Çevre Bilimleri Enstitüsü öğrencisi (…) hakkında, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 54/b maddesi ile Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin 12/1-a maddesi uyarınca disiplin soruşturması açılmak üzere gereğinin takdir ve ifası için bilgilerinizi rica ederim” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi Koruma Şube Müdürü E.K. tarafından yazılan yazı da Çevre Bilimleri Enstitüsü’ne gönderildi. Yazıda, 1 Şubat’taki eyleme ilişkin “Abluka boyunca Rektörlükte bulunan personel bina içerisinde mahsur kalmıştır. Rektörlük personel giriş kapısının camına vurmak suretiyle personele korku salmak istenmiştir. Rektörlük makam aracının önü bariyerlerle kapatılarak lastiğinin havası indirilmiştir” denildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.