MED-DER’den mezun olan HDP’lilere Kürtçe dil sertifikaları verildi

MED-DER’in Kürtçe dil kursundan mezun olan HDP’lilere verilen sertifika töreninde konuşan HDP'li Beştaş, 'Dilimizi savunmalı, korumalı ve sahip çıkmalıyız' dedi.

MED-DER’den mezun olan HDP’lilere Kürtçe dil sertifikaları verildi
12 Ekim 2021 Salı 19:39

banner225

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde düzenlenen programla Kürtçe dil kurslarından mezun olan HDP yönetici, milletvekilleri ve parti çalışanlarına sertifikalarını verdi.

Programa HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partinin Mardin Milletvekili Pero Dündar, partinin Dil, Kültür, Sanat, Spor ve Eğitim Politikaları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan katıldı.

Programda konuşan Kaplan, “Partimiz için kutlu bir gün. Kürt halkı ve çocukları üzerinde asimilasyon politikası yürütülüyor. Parti olarak bu asimilasyon politikalarına karşı mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu açıdan parti içinde başlatılan Kürtçe dil kursu önemlidir. Kursa 400’e yakın parti yöneticimiz, milletvekili ve çalışanları katıldı. Kurslara katılan arkadaşlar dillerine sahip çıktılar. Ayıca MED-DER’e de çok teşekkür ediyoruz. Faşist saldırıların ilki Kürtçe dil kurumlarına yönelikti. Ama Kürtçe dil savunucuları, mücadeleyi bırakmadı ve çalışmalarını devam ettirdi. Bugün MED-DER dil çalışmalarını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

‘SALDIRILAR KARŞISINDA EŞSİZ BİR DİRENİŞ’

MED-DER Eşbaşkanı Şilan Elmas Kan da HDP’ye dile verdikleri değerden dolayı teşekkür etti. Kürtlere yönelik bir saldırının söz konusu olduğunu vurgulayan Elmas, “Bu saldırılar karşısında eşsiz bir direniş de sergileniyor. Tüm uluslar kendi diliyle eğitim alırken, yüzyıllardır Kürdistan’da yaşayan Kürtlerin dili ve kültürü asimilasyon politikaları altında. Biz Kürtler olarak yıllarca Türk okullarında Türkçe eğitim aldık. Okullarda Türkçe konuşulmak farz kılındığı için tüm alanlarda, siyasette Türkçe konuşmak zorunda kaldık. Bu günlerde yine Kürt sorununun çözümünden bahsediliyor. CHP, bir çözüm üretmek istiyorsa öncelikle belediyeleri bulunan yerlerde Kürtçe tabelalar assınlar. Ülkeye demokrasi getireceğini söyleyenler öncelikle Kürtlerin dilini ve kültürünü tanısın. Bir kez daha MED-DER olarak herkese, diline ve kültürüne sahip çıktığı için teşekkür ediyoruz” dedi.

‘DİLİMİZİ SAVUNMALIYIZ’

Ardından konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, emeklerinden dolayı MED-DER’e teşekkür ederek, “İnanıyorum ki ilerde kendi dilimizle yaşamımıza devam edeceğiz. Dil, insanlığın varlığıdır. Dilimizle konuşmadığımız yaşam eksiktir. 25 milyon Kürt’ün yaşadığı ülkede Kürtçe konuşmak yasak. Her zaman Kürtçe’ye ilişkin yasaklamalarla karşılaşıyoruz. Dilimizi savunmalı, korumalı ve sahip çıkmalıyız. Eğitim alan her bir arkadaşı kutluyorum. Bu değerli ve kutsal çalışma için arkadaşları kutluyorum” şeklinde konuştu.

‘VARLIĞIMIZI KORUYACAĞIZ’

Ardından konuşan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise belge alan her bir arkadaşın yeni bir öğrenci yetiştirmesi gerektiğini belirterek, “Dilimizi sonuna kadar konuşacağız. Devlet dil ve kültürümüzü yok etmek istiyor. Dil varlığımızdır biz de varlığımızı koruyacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 1’inci seviye kursunu bitirenlere sertifikaları ve Kürtçe kitaplar verildi. (MA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.