Meclis’e gelen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının detayları

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını düzenleyen yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Buna göre arşiv taraması ilk defa veya yeniden memuriyete atananlar için yapılırken, güvenlik soruşturması emniyet birimlerinde çalışacak ve üst kademe kamu yöneticiliğine atanacaklar için yapılacak.

Meclis’e gelen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının detayları
19 Haziran 2020 Cuma 20:36

banner255

AKP’li milletvekillerinin imzasını taşıyan “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi” yeniden Meclis’in gündemine geldi.

Toplam 16 maddeden oluşan kanun teklifinde, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak kişiler belirlendi. Buna göre arşiv araştırması, statüsü veya çalıştırma şekline bağlık olmaksızın ilk defa veya yeniden memuriyete yahut  kamu görevine atanacaklar için yapılacak. Düzenleme ile özel kanunlarda arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması öngörülen başka kadro ve pozisyonlar olabileceği de düzenlemede yer aldı.

ARŞİV ARAŞTIRMASININ KAPSAMI

Düzenlemede arşiv araştırmasının kapsamı da belirtildi. Buna göre arşiv araştırması, kişinin adli sicil kaydının, kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı, kişi hakkında herhangi bir  tahdit olup olmadığının, kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararları ve kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış olan soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguların mevcut kayıtları tespit edilecek. Ayrıca araştırma kapsamına hakkında kamu görevinden çıkarılma ya da kesinleşmiş memurluktan çıkarma cezası olup olmadığının araştırılması da dahil edildi.

EŞ VE BİRİNCİ DERECE AKRABADA ARAŞTIRILACAK

Güvenlik soruşturması kapsamında da arşiv araştırmasında belirlenen hususlar geçerli olurken,  güvenlik soruşturmasında araştırmaya dahil edilecek hususlar da düzenlemede belirtildi. Buna göre güvenlik soruşturmasına tabi olan kamu görevlilerinin eşi ile birinci derece kan ve sıhri hısımları ile sınırlı kalmak kaydıyla araştırma yapılabilecek.

MİT VE EGM’DEN GELEN BİLDİRİMLER

Düzenlemede, güvenlik soruşturması kapsamında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)  tarafından yapılan bildirimin kural olarak ceza soruşturmasına esas alınabilecek nitelikte bilgi ve belgelere dayanma zorunluluğunun olmadığı da ifade edildi. MİT ve EGM’den gelen bildirimler 3 kişiden oluşan Değerlendirme Komisyonu’nda değerlendirilecek. Komisyon değerlendirmelerini atamaya yetkili amire sunacak ve bu bilgiler mahkemeler tarafından talep edildiğinde mahkemeye gönderilecek.

ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ

Düzenlemede güvenlik soruşturmasında yerinden araştırma değişen koşullara göre farklı usul ve yöntemlerle gerçekleştirilebilecek. Kişinin yakınları yönünden ise mevcut kayıtlar üzerinden araştırma yapılacak.

Teklife göre güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması MİT ve EGM tarafından yapılacağı belirtilirken, MİT ve EGM ancak kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak bilgi ve belgelere erişmeye yetkili olacağı belirtildi. Elde edilen istihbari bilgiler ise hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılan kişiye verilmeyeceği düzenlemede öngörülüyor.

Teklif 24 Haziran Çarşamba günü İçişleri Komisyonu’nda görüşülecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.