Meclis'teki oturma eyleminin ikinci gününde Gergerlioğlu'na ziyaretler

HDP Kocaleli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, vekilliğinin düşürülmesinin ardından Meclis'te başlattığı oturma eylemine gün içerisinde ziyaretler gerçekleşti.

Meclis'teki oturma eyleminin ikinci gününde Gergerlioğlu'na ziyaretler
18 Mart 2021 Perşembe 19:44

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaleli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ardından devam ettirdiği oturma eylemi ikinci gününde grup toplantı odasında devam ediyor. 

Oturma eyleminin devam ettiği grup toplantı salonunda Gergerlioğlu’na çok sayıda HDP’li milletvekili eşlik ediyor. Oturma eyleminin yapıldığı salona, “Adalet Nöbeti” yazılı pankart asıldı.

Gergerlioğlu’na sabah saatlerinde CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ziyaret etti. Şener, milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP’nin kapatma davasının açılmasına ilişkin HDP’ye geçmiş olsun dileklerini iletti. Gün içerisinde Prof. Dr. Baskın Oran, CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, Gergerlioğlu'nu ziyaret edenler arasındaydı.

BASKIN ORAN: ŞU ANDA TARİH YAZIYORSUNUZ

Prof. Dr. Baskın Oran, Meclis’te devam eden Adalet Nöbetini ziyaret etti. Gergerlioğlu’nun kaleme aldığı  “Dalavera Memet’in Bodrum Tarihi” kitabını hediye eden Oran, “Buraya Yan Yana Grubu’nu temsilen geldim. İnşallah Ana Muhalefet Partisi de en azından örnek alır ve resmi olarak gelir. Telefonla olmaz bu işler” diye konuştu. Gergerlioğlu’na ve HDP ile dayanışma dileklerini ileten Oran, “şu anda tarih yazıyorsunuz” dedi ve dayanışma dileklerini iletti.

‘HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ’

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Adalet Meclis oturma eylemini sürdüren Gergerlioğlu’nu ziyaret etti. Gergerlioğlu’na dayanışma dileklerini ileten Çeviköz, “Hepimiz aynı gemideyiz” ifadesini kullandı.

'NE ANAYASA TANIYORLAR, NE AİHM TANIYORLAR'

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da devam eden ‘Adalet Nöbetini’ ziyaret etti. Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine ilişkin, “Ne Anayasa tanıdılar ne AİHM tanıyorlar. Alınan kararlarda bir Devlet Bahçeli imzası ve Recep Tayyip Erdoğan’ın mührü var. Saray ayakta kalabilmek için her şeyin mübah olduğunu ispat etmeye çalışıyor. Ama biz bugüne kadar olduğu gibi eşitlikten, demokrasiden, kardeşlikten, adaletten vazgeçmeden mücadelemize devam edeceğiz” dedi.ESKİ BAKAN ZİYA HALİS: HAKSIZ VE HUKUKSUZ BİR UYGULAMA

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis de Gergerlioğlu’nu ziyaret etti. Halis, “Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi haksız ve hukuksuz bir uygulamadır.  Bu durumu kınıyorum. Bu, Türkiye’yi demokrasiden daha da uzaklaştıran bir uygulamadır. HDP’nin kapatılmasına ilişkin başsavcılığın yaptığı başvurunun iktidarın talimatıyla yapıldığını anlıyoruz. Türkiye’de demokrasi zaten yerlerde sürünüyor da gerçekten kırıntıları varsa o kırıntıları da yok denecek adımdır. Toplumun bunu geçekten bilmesi ve anlaması için bütün demokrasi güçlerinin çalışmasına bunu anlatmasına ihtiyaç vardır. Dileğim Türkiye’nin bu antidemokratik uygulamalardan vazgeçmesidir” diye konuştu.EŞ BAŞKANLAR EYLEME DAHİL OLDU

HDP Eş Başkanlar'ı Gergerlioğlu'nun adalet nöbetinin olduğu grup toplantı odasına gelerek nöbet eylemine dahil oldu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.