Meclis'te mini infaz paketi mesaisi: Muhalefet yargı bağımsızlığı şerhi düşmüştü

AKP'nin mini infaz paketine CHP, HDP ve İYİ Parti şerh düşmüş, muhalefet, paketin yargılama bağımsızlığını yok edeceği ve 'Savcılar üzerinde parti baskısı kurulacağı' uyarısı yapmıştı.

Meclis'te mini infaz paketi mesaisi: Muhalefet yargı bağımsızlığı şerhi düşmüştü
14 Haziran 2021 Pazartesi 11:27

banner225

AKP milletvekillerinin hazırladığı mini infaz paketi bu hafta TBMM Genel Kurulu’na getirilecek. 15 Haziran Salı günü toplanacak olan Genel Kurul, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşecek.

Hükümlülere, elektronik yöntemlerle de mektup alıp gönderebilme imkanı getiren teklife göre, cumhuriyet başsavcıları, cumhuriyet savcılarının soruşturmayı sonlandıran kararları arasında oluşabilecek farklılıkların giderilmesi ile bu kararların kanuna uygunluğunun denetlenmesi hususunda görevli ve yetkili olacak.

ANNELERE CEZA ERTELEME

Toplam 10 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan veya adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen kadın hükümlünün, 15 yaşını doldurmamış çocuğunun bulunması ve babanın da ölmüş veya ceza infaz kurumunda olması durumunda, cezasının infazı, çocuğun 15 yaşını doldurmasına kadar ertelenebilecek.

CEZAEVİNDE ZİYARET SÜRELERİNDE DEĞİŞİKLİK

Teklifle, cezaevlerindeki hükümlülerin ziyaret süreleri 1 saatten 1 buçuk saate çıkarılacak.

Hasta ziyareti amacıyla verilen izinler arasında beklenmesi gereken 1 aylık süre kaldırılacak. Maddi gücü olmayanların cezaevi nakil ücreti devlet tarafından karşılanacak.

MUHALEFET ŞERH DÜŞMÜŞTÜ

AKP'nin ‘mini infaz paketi’ne CHP, HDP ve İYİ Parti şerh düşmüştü. Muhalefet, yeni paketin yargılama bağımsızlığını yok edeceğini belirterek “Savcılar üzerinde parti baskısı kurulacak” uyarısında bulunmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.