MEBYA-DER’e ikinci operasyon: 81 yaşındaki yöneticini de aralarında olduğu 16 kişi gözaltına alındı

MEBYA-DER'e yönelik ilk operasyonda gözaltına alınan 14 kişiden 11'i Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

MEBYA-DER’e ikinci operasyon: 81 yaşındaki yöneticini de aralarında olduğu 16 kişi gözaltına alındı
03 Mart 2021 Çarşamba 10:35

banner225

Diyarbakır'da, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) yönetici ve üyelerine yönelik düzenlenen ikinci operasyonda 16 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’da 27 Şubat’ta düzenlenen operasyonla eşbaşkanları, üye ve yöneticileri gözaltına alınan MEBYA-DER'e ikinci operasyon yapıldı. Operasyonda MEBYA-DER yöneticisi 81 yaşındaki Şehmus Türk ile Yıldız Damla, Ayşe Tutmaz, Halime Topuz, Sait Börta’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı Gözaltına alınanlar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

11 KİŞİ GÖZALTINDA

27 Şubat'ta yapılan operasyonda gözaltına alınan MEBYA-DER Eş Başkanları Şeyhmus Karadağ ve Yüksel Almas ile yöneticileri Zeki Dağ ve Ayşe Çelikbilek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticisi Hatice Güneş, DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, HDP Sur İlçe Örgütü eski yöneticisi Murat Üzgün, HDP Diyarbakır İl eski yöneticisi Hafiz Işık, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan MEYA-DER Yöneticisi Muzaffer Ulaş'ın da aralarında bulunduğu 11 kişi 4 gündür Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

71 VE 79 YAŞINDAKİ İKİ KADIN TUTUKLANDI

Aynı gün gözaltına alınan MEBYA-DER yöneticisi 79 yaşındaki Meryem Soylu ve 71 yaşındaki Hatun Aslan, dün çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağlar İlçe yöneticisi Fetullah Işık ise adli tedbir kontrolüyle serbest bırakıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.