Mardin’de Newroz'a katılım çağrısı

'Herkesi Newroz’a davet ediyorum. Newroz inşallah barışın müjdecisi olacak.'

Mardin’de Newroz'a katılım çağrısı
14 Mart 2021 Pazar 14:28

banner225

Kızıltepe ve Nusaybin'de gerçekleştirilecek Newroz kutlamalarına ilişkin açıklama yapan DBP, HDP ve Barış Anneleri Meclisi, hazırlıklarının tamamlandığını belirterek, halka Newroz’a katılım çağrısında bulundu. 

 

Bu yıl “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla gerçekleştirilecek olan Newroz Bayramı kapsamında Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde kutlamalar gerçekleştirilecek. 20 Mart’ta Kızıltepe’de, 21 Mart’ta ise Nusaybin’de gerçekleştirilecek olan Newroz kutlamalarına ilişkin Mardin’de HDP ve DBP il örgütleri ile Barış Anneleri Meclisi ortak açıklama yaptı. HDP İl Örgütü binasında yapılan açıklamaya, kurum temsilcileri ve yurttaşlar da katıldı. 

 

Açıklamada konuşan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, halklara dönük saldırıların her geçen gün arttığına dikkat çekerek, saldırılara karşı her zaman Kawaların, Mazlum Doğanların, Rahşan Demirellerin ve Zekiye Alkanların olduğunu söyledi. Kuday, “Biz de bu inançla Kızıltepe ve Nusyabin’de gerçekleştireceğimiz Newroz kutlamalarına tüm halkımızı davet ediyoruz. Gelin coşku ile Newroz’umuzu kutlayalım. Gelin Newroz’umuzu büyütelim. Ne kadar saldırı ne kadar vahşet büyük olsa da buna karşı cesaretle karşı koyma da yayılıyor. Bu Newroz halka dönük saldırılarını büyütenlere karşı mücadele olacak” dedi.

 

Her ilçede komisyonlarını oluşturmak için 4 gün boyunca yoğun bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Kuday, tertip komitelerinin oluşturulduğunu ve hazırlıklarının devam ettiğini söyledi. Newroz kutlama alanlarının belirlendiğini belirten Kuday, kutlamaların coşkulu olacağına dikkat çekti. 

 

Barış Anneleri Meclisi üyesi Halime Kaya, tüm halkların Newroz’unu kutlayarak, “Herkesi Newroz’a davet ediyorum. Newroz inşallah barışın müjdecisi olacak” dedi. (Mezopotamya Ajansı)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.