Mardin’de DEDAŞ protestoları: Biriken sorunlar halkı çileden çıkardı

Artuklu ilçesine bağlı Girharrîn kırsal mahallesinde jandarma desteğiyle elektrik sayaçlarının direklerin üzerine çıkarılması üzerine başlayan olaylar 4 gündür devam ediyor. AKP’nin oy deposu olarak bakılan 12 bin nüfuslu mahallede biriken sorunlar halkı çileden çıkarmış durumda.

Mardin’de DEDAŞ protestoları: Biriken sorunlar halkı çileden çıkardı
12 Eylül 2020 Cumartesi 10:10

banner225

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Girharrîn (Ortaköy) kırsal mahallesinde 9 Eylül’de Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) tarafından evlerin elektrik sayaçlarının elektrik direklerinin üzerine çıkarılması amacıyla yüzlerce jandarma eşliğinde çalışma başlatıldı. Konumu ve seçmen tercihi ile dikkati çeken Ortaköy, 12 bine yakın nüfusu ve 6 bini aşkın seçmen sayısı ile Mardin’in en büyük mahallelerinden biri. Yerel ve genel seçimlerde Mardin’de AKP’nin “oy deposu” olarak görülen mahallede iktidar partisi yüzde 90’a yakın oy alıyor. Hemen her seçim döneminde AKP’li bürokratların büyük vaatler verdiği mahallede en son 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yol, kanalizasyon, elektrik, su, doğalgaz ve internet sorunlarının çözüleceği yönünde vaatler peş peşe sıralandı. Ancak aradan geçen zaman içerisinde bu vaatlerin hiçbiri yerine getirilmedi.

 AKP’Lİ BAŞKAN ‘HAİN’ İLAN ETTİ 

AKP’li Artuklu Belediyesi mahallenin yıllardan bu yana gelen yol ve alt yapı sorunlarını çözeceği yönünde projeler gerçekleştirdiği duyuruları yaparken, Ortaköy gibi Arap halkının yerleşim alanı olan Sellaxe (Gökçe) mahallelerinin yol sorunu için yaklaşık 21 milyon TL değerinde bir ihale gerçekleştirdi. Yapılan ihale kapsamında yol sorununun gündemden çıkarılacağı söylense de köye yapılan yolların ilk yağmurda çökmesi halkın tepkisi ile karşılaştı. Sorunu çözmek yerine AKP’li Belediye Başkanı yolun bozulmasından Ortaköy sakinlerini sorumlu tutarak, toza karşı yolu sulayan mahalle sakinleri için “hainler” suçlamasında bulunduğu bir video kaydı ile ortaya çıktı. Tüm bunlar yaşanırken, mahallenin ne alt yapı sorunu ne de yol sorunu çözülmek bilmedi.

JANDARMA COPLARLA DARP ETTİ

Yaşananların arifesinde DEDAŞ ekiplerinin jandarmayla birlikte mahalleye girmesi mahalledeki gerginliğin büyümesine sebep oldu. DEDAŞ ekiplerine tepki gösteren mahalle sakinlerine jandarmanın tazyikli su, plastik mermi ve biber gazı ile müdahalesine maruz kalırken, yaşanan olaylarda 20’yi aşkın kişi gözaltına alındı, jandarmanın yurttaşları coplarla darp ettiği anlar da kameralara yansıdı.

KÖYLÜ BARİKAT KURDU

Hem mahalle sakinleri hem de Mardin kamuoyu Ortaköy’de yaşananlar karşısında şaşkınlığını gizlemezken, kamuoyunun geniş kesiminden yükselen tepkilere rağmen jandarmanın müdahalesi eksilmedi. Büyüyen tepkiler ile birlikte mahallede sokak aralarına barikatlar kurularak, lastikler yakılmaya başlanırken, jandarmanın müdahalesine de taşlarla karşılık verilmeye başlandı. Mahalle sakinleri yaşananlar karşısında “Bize insan muamelesi yapılmıyor” diye tepkisini dile getirirken, amaçlarının DEDAŞ’ın çalışmasını protesto etmekten ziyade uzun zamandır biriken sorunlarına çözüm getirilmesi olduğunu belirtiyor.

SORUN VARKEN, DEDAŞ YOK

Bölgede 6 ilde elektrik enerjisi hizmeti veren DEDAŞ yaptığı açıklamada köydeki sorunun “kaçak elektrik” kullanımından kaynaklandığını ve mahallenin yüzde 95 oranında kaçak elektrik kullandığını iddia ediyor. Mahalle sakinleri ise, DEDAŞ’ın yıllardan bu yana mahalleye yeteri kadar enerji vermediğini yılın yaklaşık 6 ayını karanlıkta geçirdiklerini aktarıyor. Yine mahallenin elektrik fazlarının düşük olması nedeniyle her yıl trafoların patlamasına dikkati çeken mahalle halkı, “Patlayan trafoda insanlarımız ölürken DEDAŞ gelmedi. Elektriklerimizin sorunu varken DEDAŞ gelmedi ama bugün onlarca ekip, yüzlerce jandarma ile birlikte geliyorlar” değerlendirmesinde bulunuyor.

‘SORUNLAR BİRİKTİ’

Yaşananların en son halkasının DEDAŞ’ın uygulamaları olduğu, mahallede bir “öfke biriktiği” görüşünde olanlar da var. Bir mahalle sakini, mahallede yaşayanların TIR şoförü ve tarım işçiliği ile geçinen kişiler olduğunu vurgulayarak, yoksulluğa işaret etti. Kendilerini “Seçimden seçime hatırlanan insanlar” olarak değerlendiren mahalleli, şunları söyledi: “Bakın mesela Ortaköy’e su 4 günde bir verilir. Depoları boşalırsa, su da gelmezse, susuzluk çekmeye mahkumdur buranın insanı. Telefonlarda internet neredeyse yok denecek düzeydedir. Evlerimize internet çekmek isteriz, alt yapı yok diye gelmezler. Şimdi pandemi sürecinde okullar uzaktan eğitime geçti. Ortaköy’de 3 bini aşkın öğrenci var. Kaç tanesi bu uzaktan eğitimden yararlanabilecek. Yararlanamayacaklar. Çünkü internet yok. Sorunlar birikti birikti halkı çileden çıkardı artık.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.