'Made in Türkiye' tartışması: Sabaha dolar 5 lira elhamdülillah

'Ekonomiyle ilgili yine gece yarısı çıkarılan bir Başkanlık Kararı, ilk kez kur üzerinde doğrudan etki yaratmayacak.'

'Made in Türkiye' tartışması: Sabaha dolar 5 lira elhamdülillah
04 Aralık 2021 Cumartesi 16:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, uluslararası ilişkilerde "Türkiye" ibaresinin bir marka haline getirilmesi hedefini taşıyan genelgesi Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre resmi ilişkilerde bundan böyle "Turkey", "Türkei" veya "Turquie" ibareleri yerine "Türkiye" ibaresinin kullanımına özen gösterileceği bildirildi.

Dün gece yayınlanan ve Türkiye markasının güçlendirilmesi için her türlü uluslararası resmi ilişkide "Türkiye" ibaresinin kullanılması istenen genelgede, "Her türlü faaliyet ve yazışmalarda 'Turkey', 'Türkei', 'Turquie' vb. ibareler yerine 'Türkiye' ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir" denildi.

Alınan karar, sosyal medyada da gündem oldu.

Dijital medyada kullanıcılarının yakından tanıdığı kullanıcı Ata Benli, "Ve Resmi Gazete'de yayınlanan genelgeyle artık Turkey yerine Made in Türkiye yazılacakmış! Sabaha dolar 5 lira elhamdülillah #DolarTL" ifadesini kullandı: 

İsviçre gazetesi Neue Zürcher Zeitung‘un Türkiye temsilcisi Volker Pabst ise genelgenin kur üzerinde etkisi olmayan nadir bir karar olduğuna vurgu yaptı. Pabst, "Ekonomiyle ilgili yine gece yarısı çıkarılan bir Başkanlık Kararı: Bundan böyle Türk malları ihracatında Made in Turkey yerine Made in Türkiye denilecek. İlk kez bir Başkanlık Kararı kur üzerinde doğrudan etki yaratmayacak" paylaşımında bulundu:. 

Konuya dair paylaşımlarda bulunan bir başka isim de Avukat Gönenç Gürkaynak oldu. Gürkaynak mesajında, artan rekor enflasyona örnek teşkil eden, marketlerden fiyat etiketli bir görseli paylaştı ve "Made in Türkiye diye bu etikete basın. Boş işlerlerle uğraşıp asıl konularımıza cambaza bak numarası çekerken, bu yerli sonucu yapay olarak ürettik" söyleminde bulundu: 

AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu ise Made in Türkiye'yi marka olarak desteklediğini, "Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdoğan’ın imzaladığı genelgeyle devletler arası yazışmalar ve tüm uluslararası faaliyetlerde Turkey ifadesi yerine Türkiye ifadesinin kulanılma kararı alındı. Teşekkürler Sayın Cumhurbaşkanım" ifadelerini kullandı: 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.