Kürtçe kitaplara el konuldu

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi'nde siyasi tutukluların koğuşlarını basan gardiyanların Kürtçe kitaplara el koyduğu belirtildi.

Kürtçe kitaplara el konuldu
12 Mart 2021 Cuma 17:27

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Nezir Katar, ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı. Katar, eşi Cihan Katar ile yaptığı görüşmede koğuşlarının gardiyanlar tarafından basıldığını ve Kürtçe kitaplara el konulduğunu anlattı.

 

KİTAPLARDAN KORKULUYOR 

 

Cihan Katar, yapılan görüşmeyle ilgili şunları aktardı: “Pazartesi günü Nezir ile yaptığımız telefon görüşmesinde koğuşlarının gardiyanlar tarafından basılarak Kürtçe kitaplarına el koyduğunu söyledi. Ayrıca cezaevi yönetimi geri kalan kitapların da ailelere gönderileceğini belirtmiş. Tutuklular üzerinde yıllardır ciddi bir saldırı söz konusu. Onlara zulüm ediyorlar. Kürt oldukları ve Kürtçe konuştukları için onlara saldırıyorlar. Kitaplarına el koyarak nefessiz bırakmak ve daha çok yalnızlaştırmak istiyorlar. Kitap okumanın neresi suç? Kitaplardan niye korkuyorlar? Bu zulmün son bulması gerekir." (MA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.