'Kürt gençleri ulusal birliğe öncülük etmelidir’

HDP Gençlik Meclisi Kongresi’ne katılan Demokrat Gençlik Üyesi Peçewa Alîpur, gençlerin baskılara boyun eğmediğini vurgulayarak, "Bu süreçte Kürt gençleri, Kürt Ulusal Birliği’ne öncülük etmelidir" dedi.

'Kürt gençleri ulusal birliğe öncülük etmelidir’
25 Kasım 2018 Pazar 14:25

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi’nin “Örgütlen özgürleş, sömürgeciliği parçala” şiarıyla gerçekleştirilen 2’nci Olağan Kongresi, coşkuyla devam ediyor. Kongreye katılan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Gençlik Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Devrimci Parti ile Federe Kürdistan Bölgesi’nden Kürdistan Komünist Partisi Öğrenci Birliği, İran’dan ise Gençlik Birliği üyeleri, dayanışma mesajlarını paylaştı. 

 ‘KÜRT GENÇLERİ BİRLİĞE ÖNCÜLÜK ETMELİDİR’

İran’dan kongreye katılan Demokrat Gençlik Üyesi Peçewa Alîpur, şu mesajı paylaştı: “Rojhilatlı gençler olarak, gerilla ve peşmergenin DAİŞ’e karşı mücadelesini kutluyoruz. Biz Rojhilatlı gençler olarak; HDP Gençlik Meclisi’nin yürüttüğü mücadelenin bir parçası olmak için Diyarbakır’dayız. Suruç’ta işgalci güçler gençleri katletti. Ancak gençler işgalcilere karşı boyun eğmedi. Bu süreçte Kürt gençleri Kürt Ulusal Birliği’ne öncülük etmelidir. Kürtlerin birlik ruhuyla kongrenizi selamlıyoruz.”

 KÜRT GENÇLERİNİN ÖRGÜTLENMESİ

Federe Kürdistan Bölgesi’nden katılan Kürdistan Komünist Gençlik Üyesi Rêbaz Haşim, “Kürdistan’ın başkenti Amed’e selam olsun. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde gençlik kongresini gerçekleştirmek önemlidir. Kürdistan gençlerinin selamlarını sizlere getirdim. Bugün burada bulunduğumuz için çok mutluyuz. Kongrenin Kürt gençlerinin örgütlenmesi için bir adım olmasını umut ediyoruz” şeklinde mesajını paylaştı.

‘KÜRT GENÇLERİNİN ÖNCÜLÜĞÜNDE…’

Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan sivil toplum örgütleri adına kongreye katılan Sirveen Gerdi, Barış Anneleri ve gençleri selamlayarak, “Kürdistan bir parçadır, ama işgalciler Kürdistan’ı dört parçaya böldüler. Ama Kürdistan her zaman tek parça olarak kalacaktır. HDP gençleri dünyanın her yerinde örgütlenerek, barışı sağlayabilir. Kürdistan’ın özgürlüğü çok yakın bir zamanda sağlanacağından umutluyuz. Kuzey Kürdistan önemli bir süreçten geçiyor. Bütün işgalci güçlere karşı Güney Kürdistan’da referandum gerçekleştirildi. Biz dört parçada bulunan Kürt gençleri, tek renkle Kürdistan’ın özgürlüğü için mücadele edebiliriz. Kürdistan şehitleri önünde saygıyla eğiliyorum. Sayın Abdullah Öcalan’ın önderliği ile Kürdistan özgürlüğüne kavuşacaktır. Kürt gençlerinin öncülüğü ile kısa bir zamanda Kürt Ulusal Birliği Kongresi gerçekleştirilecektir” dedi.

'MEHMET TUNÇ’UN YILMAYAN SESİ’

SGDF Üyesi Şara Akıncı, gençlerin kongrede mücadeleyi büyütmek için bir araya geldiklerini ifade ederek, “Gençlik bir araya gelerek Mehmet Tunç’un yılmayan sesi olmaya devam ediyor. Faşist iktidarın tekçi zihniyeti tüm ezilenlerin sesini bastırmaya çalışıyor. Gençlik, Türkiye ve Kürdistan’da bir kez daha yılmadığını gösteriyor. Sokakları, alanları teslim almaya çalışan zihniyet zindanlarda tecrit politikası uyguluyor. Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınayarak, Amed zindanında açlık grevine başlayan Leyla Güven’i selamlıyoruz” şeklinde konuştu.

Gençlerin toplumun öncü gücü olduğunu vurgulayan Akıncı, “Gençlerin rolü, birleşik mücadeleyi ileriye taşımaktır. Gençlik, tüm Ortadoğu’da devrimin temel taşı olacaktır. Kazanacağız, kazanacağız” diye konuştu.

'BASKI ZİNCİRLERİNİ KIRALIM’

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, gençlerin Kürt Ulusal Birliği’ndeki rolüne dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Kürt halkının özgürlüğü sağlanan kadar serhildanlar devam edecek. Kürdistan’ın her dört parçasında da Kürt halkına baskılar var. Bu nedenle Kürt halkının ittifakını sağlamalı ve kongreyi gerçekleştirmeliyiz. Baskı zincirlerini kırarak, ulusal kongreyi inşa etmeliyiz. Kürdistan’ın dört parçasından gençler bugün bir arada. Bu kongre için önemli adımlardan biridir.”

TJA: GENÇLİK BU GÜNÜ AYDINLATACAKTIR

TJA'nın mesajını okuyan Maria Öztopçu da, "Tarihi günlerden geçiyoruz. 3'üncü Dünya savaşı kadın ve gençler üzerinden işgalci devletler tarafından yürütülüyor. Sayın Öcalan'ın Ortadoğu'ya umut olan fikirleri bitirilmek isteniyor. TJA olarak tecridi asla kabul etmeyeceğiz. Tecride karşı mücadele vereceğiz. Bugünde 25 Kasım kadına şiddete karşı günüdür. Gençlerin bu günü aydınlatacağını biliyoruz” dedi. 

Kongre HDP Gençlik Meclisi’nin yeni dönem perspektifi ve faaliyet raporunun okunmasıyla devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.