Kürt dili üzerine çalışma yürüten Sözeri tehdit edildi

Kürt Dili ve Tarihi çalışmaları ile tanınan Fırat Sözeri, kendini milliyetçi olarak yansıtan kişiler tarafından taciz ve tehdit edildiğini açıkladı.

Kürt dili üzerine çalışma yürüten Sözeri tehdit edildi
16 Eylül 2020 Çarşamba 19:24

Kürt Dili ve Tarihi üzerine akademik çalışmalar yaptığı için uzun süreden bu yana sosyal medya üzerinden kendini milliyetçi olarak yansıtan kişilerce tehdit edildiğini belirten Fırat Sözeri, İHD Ankara Şubesinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, HDP Parti Meclis Üyesi Doğan Erbaş ve İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat katıldı.

Sözeri’nin İHD’ye yapılan tehditler nedeniyle başvuruda bulunduğunu kaydeden İHD Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, Sözeri’nin Kürt olduğu için sistematik tehdit ve tacizlere maruz kaldığını söyledi. Son günlerde Kürtler üzerinde baskı, tehdit, saldırı ve tacizlerin arttığına dikkati çeken Kanat, “Sosyal medyada korkunç ağza alınmayacak söylemlerle bu saldırılara destek çıkılıyor. Bu konuda alabildiğince duyarsız bir süreç işlemekte. Fırat arkadaşına yönelik baskılar da bu çerçevede” dedi.

‘ŞİKAYET ETTİM ADRESİMİ ÖĞRENDİLER’

Bir yıldır takip ve taciz edildiğini ifade eden Sözeri, saldırıların son günlerde attığını belirtti. 30 Mart’ta kendilerini milliyetçi olarak tanıtan bir grubun fiziki saldırısına maruz kaldığını aktaran Sözeri, “Bana saldıran kişiler hakkında suç duyurusunda bulundum. Suç duyurusunda bulunduktan sonra sosyal medyada beni taciz etmeye başladılar, sadece beni değil eşimi de taciz ettiler. Suç duyurusunda bulunduğum için benim açık adresimi de öğrendiler. Bu uzun bir süre böyle devam etti ama son bir haftadır bu taciz ve tehditler arttı. İki gündür evimin önünde nöbet tutuyorlar. Dün neden beklediklerini sormak için yanlarına gittim yaşları küçüktü paniklediler ‘malzemeleri getir’ diyerek bir birilerine bağırmaya başladılar” diye konuştu. Bunun üzerine polisi aradığını anlatan Sözeri, polisin adrese geldikten sonra 30 saniye bekleyip kendisi ile görüşmeden olay yerinden ayrıldığını belirtti.

‘KÜRT KİMLİĞİ ATEŞTEN GÖMLEK’

Sözeri, “Kürt kimliğinin ateşten gömlek olduğunu biliyorum. Evet, Kürdüm ve Kürdün tarihini yazacağım. Bu tehditler benim geri adım atmama neden olamaz. Benim 8 yaşında bir çocuğum var kendimden çok onun için tedirgin oluyorum. Yazdığım şeyler arasında abartı bir şey varsa gelin tartışalım ama küçük çocuklara tetikçilik yaptırmasınlar” diye konuştu.

‘KÜRTLERE FARKLI HUKUK SİSTEMİ İŞLİYOR’

Daha sonra söz alan HDP Milletvekili Abdullah Koç da iktidarın Kürtlere yönelik söylemlerinden kaynaklı bu tarz olayların arttığına vurgu yaptı. “Kürt halkının iradesine tahammül göstermiyorlar bir tabelayı bile kabul etmiyorlar” diyen Koç, bu tutumun sokağa yansıdığını sözlerine ekledi. Sözeri’nin bunun sonucunda saldırıya uğradığını ifade eden Koç, devamında şunları söyledi: “İçişleri Bakanlığının yapması gereken bu ırkçı saldırılara karşı ceza politikası devreye sokması ama cezasızlık işliyor. Kürtlere gelince başka bir hukuk sistemi uygulanıyor. Sözeri, polise bildirmesine rağmen gece saatlerine kadar taciz edilmiştir. Biz hükümete çağrıda bulunuyoruz bu ciddi bir tehlike hukuk işlesin bu saldırılar derhal durdurulsun.”

‘İKTİDARIN TUTUMU CESARET VERİYOR’

Son olarak söz alan HDP PM Üyesi Doğan Erbaş ise şunları söyledi: “Son günlerde saldırılar arttı. Bu tehlikeli saldırıların arkasında maalesef Kürtler başta olmak üzere muhalif kimliklerin hedef gösterilmesi var, iktidarın tutumu bu kişilere cesaret vermekte. Saldırganlar tepkiler üzerine gözaltına alınıp bırakılıyor bu saldırganlara cesaret veriyor. Zamanında müdahale edilmezse bu linç kültürü yaygınlaşır ve önü alınamaz.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.