Kürt dili derneklerinden Telekom’a tepki

Kürt dili ve kültürü üzerine araştırma yapan dernekler, Türk Telekom’un Kürt diline yönelik yaklaşımını kınayarak, Kürtçe hizmetin geliştirilmesini istedi. 

Kürt dili derneklerinden Telekom’a tepki
24 Ağustos 2020 Pazartesi 16:06

banner255

Avesta Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği, Kürt Araştırmaları Derneği, Mezopotamya Dil ve Kültürler Araştırmaları Derneği ve Dil Araştırmaları Derneği, hattını kapatmak isteyen Kürtçe dışında dil bilmeyen anneye, talebini “ya Türkçe ya Arapça” iletmesini isteyen Türk Telekom’a tepki gösterdi. Ortak yapılan yazılı açıklamada, ulus devletlerin oluşumundan sonra ezilen halklara asimilasyon ve yok etme politikalarının daha da şiddetli bir şekilde uygulandığı belirtildi. 

YASAKLAMALAR DEVAM EDİYOR

Açıklamada, “Bundan daha birkaç hafta önce Diyarbakır’ın Sur ilçesinde jandarma tarafından Kürtçe Mevlidin okunması yasaklandı. Bunun yanı sıra İran devleti Kürtçe dilin öğrenmesi-öğretmesine bir yıl hapis cezası veriyor. Bir Kürtçe öğretmene 10 yıl ceza verdi. Bu olaylar gösteriyor ki, Kürtçe üzerindeki engellemelerin, yasaklamaların, kiriminalize edilmesinin devam ettiğini gösteriyor” denildi.  

Asimilasyon politikalarına karşı çıkmak isteyen kurum ve kişilerin “tahrik, halkı devlete karşı kışkırtma” gerekçesiyle bastırıldığına ve cezalandırıldıklarına dikkat çekilen açıklamada, “Ne tesadüftür ki Türk Telekom’un açıklamasında da kendini gösterdi. Türk Telekom yaptığı açıklamada 180 yaşında olduğunu ve bu süre zarfından hiçbir din, dil, ırk ayrımını yapmadığını söyledi. Eğer bu kurumun dedikleri doğru ise o zaman Türk Telekom neden yaptığı açıklamada hiç Kürtçe ismine yer vermedi ve şuana kadar hiçbir hizmetini Kürtçe vermedi” ifadeleri kullanıldı. 

‘KÜRTÇE HİZMET GELİŞTİRİLSİN’ 

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Bu olay bir kez daha gösterdi ki Kürtçe üzerindeki inkar, asimilasyon ve yasaklar resmi ve resmi olmayan kurumlar üzerinden sürdürülüyor. Bizler kurumlar olarak bu anlayışı kınıyoruz. Bu vesileyle bir kez daha halka, Türkiye kamuoyunu bu inkar ve yasakçı anlayışı açıklıyoruz. Resmi ve tüccar kurumlardan isteğimiz Kürtçe hizmeti de geliştirmeler ve kendi çalışmalarına göre çoklu dil çalışmalarını önlerine koymalılar.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.