Kürsüden AKP’ye ‘dur’ diye seslendiler

“İnsanca Yaşamak İstiyoruz” kampanyası kapsamında kurdukları halk kürsüsünde toplumun farklı kesimlerinin yaşadığı sorunlara işaret eden Halkevleri, iktidara “dur” diye seslendi.

Kürsüden AKP’ye ‘dur’ diye seslendiler
25 Ekim 2020 Pazar 18:46

banner225

Halkevleri, “İnsanca Yaşamak İstiyoruz” kampanyası kapsamında Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi önünde halk kürsüsü kurarak, toplumun farklı kesimlerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. “Güvenceli çalışmak ve insanca yaşamak istiyoruz” pankartının açıldığı kürsüde, “Herkese eşit parasız sağlık”, “Herkese eşit, ulaşılabilir, anadilde eğitim” dövizleri açıldı. Kürsüden sık sık, “Sermayeyi değil halkı koruyun”, ”Sermaye dostu saray rejimi”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

Öte yandan kurulan kürsüye Halkların Demokratik Partisi(HDP) Milletvekili Musa Piroğlu ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de destek verdi.

Kürsüde 65 yaş üstüler için söz alan Ayşe Baykan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işten çıkarılan Kenan Güngördü, İşçi Ergin Çevik, öğrenci Berivan Bila ve toplumun farklı kesimlerinden yurttaşlar, yaşadıkları sorunları anlatarak taleplerini dile getirdi.

‘PANDEMİ OTORİTER REJİM İÇİN KULLANILDI’

Halkevleri İstanbul Temsilcisi Zeynep Çelik, farklı kesimlerin seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyleyerek, işçi sınıfının yaşadığı sorunlara ve halk gasplarına değindi. Çelik, koronavirüs (Kovid-19) salgını bahanesiyle otoriter rejimin adımlarının atıldığını ifade ederek, iktidarın aynı zamanda salgını işçi kıyımının bir aracı olarak kullandığına işaret etti.

‘AKP’YE DUR DİYORUZ’

Ardından söz alan Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kulat da, işçi ve emekçilerin yükünün her geçen gün ağırlaştığına işaret ederek, yoksulluk nedeniyle intiharlardaki artışa dikkat çekti. Kulat, “Ölmemek, güvenceli çalışmak ve insanca yaşamak istiyoruz. Ailelerimiz, dostlarımız, iş arkadaşlarımızı ne salgın yüzünden ne de neoliberal politikalar yüzünden kaybetmek istemiyoruz. AKP’nin iktidarına dur demek için yoksulların, emekçilerin, işçilerin sırtına basmasına, kanları üzerinden iktidarını korumasına dur diyoruz” diye konuştu.

Açıklamaların ardından kürsü sloganlar eşliğinde son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.