Kürdistani İttifak: Karşınızda asla diz çökmeyeceğiz

'Kürtlere yönelen şiddetin cezasızlık politikası ile ödüllendirildiği sürecin geldiği yer, HDP İzmir il eşbaşkanlığına saldırı ve Deniz Poyraz'ın katledilmesidir.'

Kürdistani İttifak: Karşınızda asla diz çökmeyeceğiz
19 Haziran 2021 Cumartesi 15:12

banner225

Deniz Poyraz’ın katledilmesine tepki gösteren Kürdistani İttifak Grubu, “Sizin karşınızda asla diz çökmeyeceğiz. Hak, adalet, özgürlük yürüyüşümüze bir an bile ara vermeyeceğiz” dedi. 

 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Azadî Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürdistan Demokratlar Platformu (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye'nin (PDK-T) içinde yer aldığı Kürdistani İttifak Grubu, İzmir’de HDP il binasına saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin yazılı mesaj yayımladı. 

 

Kürdistani İttifak Grubu, açıklaması şöyle:

 

“AKP-MHP iktidarının toplumu kutuplaştıran, şiddeti besleyen, kin ve nefret dolu siyaset dili ve yönteminin muhalif kesime özelde de Kürtlere yönelen şiddetin cezasızlık politikası ile ödüllendirildiği sürecin geldiği yer, HDP İzmir il eşbaşkanlığına saldırı ve Deniz Poyraz'ın katledilmesidir.

 

SALDIRININ BAŞLICA MÜSEBBİBİ

 

Yasallığını ve resmiyetini bu ülkenin Anayasa ve yasalarından meşruiyetini sandıktan ve toplumsal tabanından alan, bu ülkenin 3. Büyük partisi olarak parlamentoda temsiliyeti bulunan HDP'nin, başta Cumhurbaşkanı ve MHP başındaki zat olmak üzere iktidarın en yetkin kişileri ile yandaş basın organları tarafından her gün terörist ilan edilmesi hem Anayasal bir suç hem de bu saldırının başlıca müsebbibidir.

 

KÜRTLERİ SİNDİRME

 

Demokratik zeminde siyaset yapan partilere kapatma davaları, yeni açılacak partilerin hukuksuz bir şekilde engellenmesi, siyasetçilerin hapishanelerde rehin tutulmaları, halkın meşru oyları ile seçilmiş belediye Eş Başkanlarının görevden alınıp yerine hiçbir hukuki gerekçeye dayanmayan kayyım atamaları, dile, kimliğe yönelik inkar, asimilasyon ve topyekun baskı politikaları meselenin HDP’yi de aşan Kürtleri sindirme amaçlı olduğunu apaçık ortaya koymaktadır.

 

DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ

 

İktidarın son halkası İzmir saldırısı olan politikalarından vermek istediği mesajı aldık ve cevaben diyoruz ki; sizin karşınızda asla diz çökmeyeceğiz. Hak, adalet, özgürlük yürüyüşümüze bir an bile ara vermeyeceğiz. İnkar, asimilasyon ve tecrit politikalarınıza asla biat etmeyeceğiz. 

 

İTAAT ETMEYECEĞİZ

 

Şunu iyi bilesiniz ki; yarattığınız Korkunun karşısında Cesareti, Yılgınlığın karşısında Umudu, Tutsaklığın karşısında özgürlüğü, zulmün karşısında adaleti ve ölümün karşısında yaşamı inşa edeceğiz. Ama size asla itaat etmeyeceğiz.

 

AÇIKLAMA YAPILMADI

 

Olayın üzerinden 24 saat geçmesine rağmen bu ülkenin Cumhurbaşkanından ve herkesin güvenliğinden birinci derece sorumlu olan İçişleri Bakanından tek bir cümle çıkmamasını çok manidar görüyoruz. Bütün toplum sukutun ne anlama geldiğini çok iyi bilmektedir. 

 

NEFRET TOHUMLARININ MEYVESİDİR

 

Bu olaydan sonra AKP Genel Başkanı’nın bir süre önce Rize’de İYİ Parti Genel Başkanı ve heyetine yönelen linç girişiminden sonra ‘Bunlar daha iyi günleriniz daha neler olacak neler’ cümlesinin açıklamasını yapmak zorundadır. İktidarın alt kademelerinden gelen olayı kınama mesajları timsah gözyaşlarıdır. Bu saldırı, ektiğiniz kin ve nefret tohumlarının meyvesidir.

 

SORUYORUZ

 

Hukukun iktidarın tehdit aracı haline getirildiği, mafya, devlet, siyaset ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı bir zeminde haktan, hukuktan, adaletten, bahsedilemez. Soruyoruz; muhalif kesimleri suçsuz oldukları halde cezalandırmak amacı ile günlerce gözaltında tutup cezaevine atanlar, katilleri 24 saat geçmeden, etkin bir soruşturmaya tabi tutmadan cezaevinde koruma altına almanın sebebi arkasındaki güçlerin deşifre olmasından duyulan korku mudur?

 

Saldırgan Suriye’ye hangi amaç ile gitmiş, orada hangi örgütlerin kamplarında kalmış, kimin adına kimlerle savaşmıştır? 

 

Bu sorular cevap bulmadan tamamlanan soruşturma olayın ciddiyetini ve vahametini bir kez daha ortaya koymuştur.

 

KATLİAM GİRİŞİMİ

 

Bu saldırı organize ve asıl hedefi iptal edilen toplantıya yönelik bir toplu katliam girişimidir. Bu saldırı münferit bir olay olmadığı gibi arkasındaki güçler deşifre edilmedikçe Türkiye daha derin bir kaos iklimine doğru sürüklenecektir.

 

HDP İzmir il başkanlığına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Katledilen Deniz Poyraz'a Allah'tan rahmet, ailemize başsağlığı diliyoruz. Bu saldırılar karşısında tüm Demokrasi güçlerini, sivil toplum kuruluşlarını dayanışmaya ve güç birliği yapmaya davet ediyoruz.” (Mezopotamya Ajansı)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.